600660Fuyao Glass

🇨🇳 Çin Borsası
54.78
CNY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
52/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
59/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
¥33.7
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
83/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (83/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥2.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+32.0 arttı (¥1.7B → ¥2.3B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %19.5. Her 100¥ satıştan 20¥ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥804M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥3.0B) kârın %134'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+26.5 arttı (¥2.1B → ¥2.7B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+32.0) ama yıllık bazda düşüş (%-18.6). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%25.6
VaR 95% ?
%2.75
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.85
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.36
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%34.6
30.09.2025 → 25.06.2026
Çarpıklık ?
0.45
Parametrik%2.75
Historik%2.56
Cornish-Fisher%2.50
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-16.0%
ROIC ?
24.9%
DCF Değer ?
59.62
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+32.0 artarak 2.3B CNY oldu
Yıllık net kâr %-18.6 geriledi
Hasılat çeyreklik %+11.0 büyüdü (11.6B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.2
Brüt marj değişimi: %+2.8 puan
Net kâr marjı yüksek: %19.5
FAVÖK çeyreklik %+26.5 büyüdü (2.7B CNY)
FAVÖK marjı: %23.0
Toplam borç: 21.4B CNY
Net nakit pozisyonunda: -803.6M CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı: 0.56x
Cari oran: 1.72x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 22.2B CNY
İşletme nakit akışı pozitif: 11.3B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 3.0B CNY
ROE düşük: %5.9
ROA: %3.1
Toplam varlıklar: 74.0B CNY (%+0.8)
Özkaynak: 38.2B CNY (%-2.5)
İşletme kârı pozitif: 2.9B CNY
İşletme kârı büyüme: %+28.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 51.0x (Faiz: 52.2M CNY)
Ödenmiş sermaye: 2.6B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 17.8B CNY
CAPEX: 1.2B CNY (Hasılatın %10.0'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 54.92 CNY
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %19.5
Net kâr marjı %19.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.1
ROE %16.1 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %23.0
FAVÖK marjı %23.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %40.2
Hasılat başına brüt kâr %40.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 17.2x Sektör: 13.0x
F/K 17.2x — sektör medyanının (13.0x) %32 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.73x Sektör: 2.03x
PD/DD 3.73x — sektör medyanının %84 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 13.8x Sektör: 10.3x
EV/EBITDA 13.8x — sektör medyanının (10.3x) %33 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.72x
Cari oran 1.72x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.1x
Net Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.56x
Borç/Özkaynak 0.56x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 37.7x
Faiz karşılama 37.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.2
Hasılat yıllık %0.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-18.6
Net kâr yıllık %-18.6 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
52/100
Orta düzey sağlamlık (52/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-16.0%
Eksi %16.0 beklenen değer (45.80) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 42.80 | PD/DD hedefi: 31.53 | EV/EBITDA hedefi: 40.98 | DCF hedefi: 59.62
Damodaran Değerleme
59/100
Orta Damodaran skoru (59/100). ROIC (%24.9) – WACC (%8.1) farkı +16.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 37.7x — güçlü. Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 70/100 | Borç Servis: 93/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%24.9
ROIC (%24.9) sermaye maliyetini 16.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
59.62
DCF (59.62) güncel fiyatla (%+9.3) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 54.52
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
¥33.7
Graham içsel değer: ¥33.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
17.2x vs 13.0x
Sektör medyanının %32 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.73x vs 2.03x
Sektörden %84 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.8x vs 10.3x
Sektörden %33 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%24.9 vs %8.1 WACC
ROIC 16.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%19.6 vs %22.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %19.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (54.78), TRAMA-99 çizgisi (54.92) ile yakın seviyede (%-0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 54.78
TRAMA: 54.92
Fark: %-0.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
600660 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.