600104SAIC Motor

🇨🇳 Çin Borsası
10.87
CNY
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
-
Neden bu skor?
Damodaran ?
-
Dalio Risk ?
-
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥22.7
Ucuz
Сводка надежности Lothien
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥2.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-29.7 geriledi (¥3.0B → ¥2.1B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.3 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.3. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥43.0B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥19.2B) kârın %901'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.9. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.41. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %2.4. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Дата данных дата не измерена Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных дата не измерена
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Orta
252 дней
Годовая волатильность ?
%21.1
VaR 95% ?
%2.37
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%3.28
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%2.68
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%44.9
24.09.2025 → 26.06.2026
Асимметрия ?
0.38
Parametrik%2.37
Historik%2.24
Cornish-Fisher%2.21
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
-
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-29.7 düşerek 2.1B CNY oldu
Yıllık net kâr %-29.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+12.7 büyüdü (158.2B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.3)
Brüt kâr marjı düşük: %11.7
Brüt marj değişimi: %-2.3 puan
Net kâr marjı düşük: %1.3
FAVÖK çeyreklik %-11.3 düştü (5.4B CNY)
FAVÖK marjı düşük: %3.4
Toplam borç %-13.2 azaldı → 101.2B CNY
Net nakit pozisyonunda: -43.0B CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.34x
Cari oran: 1.20x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 144.3B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 19.2B CNY
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 951.2B CNY (%+1.4)
Özkaynak: 298.8B CNY (%-0.6)
İşletme kârı pozitif: 3.3B CNY
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.9x (Faiz: 602.7M CNY)
Ödenmiş sermaye: 11.5B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 99.5B CNY
İşletme sermayesi değişimi: %-6.7
CAPEX: 3.2B CNY (Hasılatın %2.0'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 10.86 CNY
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %64'i
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %1.3
Net kâr marjı %1.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.4
ROE %2.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.4
FAVÖK marjı %3.4 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %11.7
Hasılat başına brüt kâr %11.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Оценка
F/K Oranı 12.9x Сектор: 13.2x
F/K 12.9x — sektör medyanına (13.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.41x Сектор: 1.32x
PD/DD 0.41x — sektör medyanının (1.32x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.9x Сектор: 7.0x
EV/EBITDA 2.9x — sektör medyanının (7.0x) %58 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 1.20x
Cari oran 1.20x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.34x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 9.9x
Faiz karşılama 9.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.3
Hasılat yıllık %-0.3 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-29.0
Net kâr yıllık %-29.0 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 3.0B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -1.6B).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
-
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Potansiyel
-
Artı %93.6 beklenen değer (20.91) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 11.02 | PD/DD hedefi: 32.40 | EV/EBITDA hedefi: 25.57 | DCF hedefi: 32.40
Damodaran Değerleme
-
Orta Damodaran skoru (69/100). ROIC (%5.6) – WACC (%5.8) farkı -0.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
-
Orta düzey borç riski (66/100). Faiz karşılama oranı 9.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 80/100 | Kalite: 47/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.6
ROIC (%5.6) sermaye maliyetinin (5.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %5.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
239.07
DCF modeli 239.07 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %2113.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 10.80
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Güçlü
Graham İçsel Değer
¥22.7
Graham içsel değer: ¥22.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
12.9x vs 13.2x
Sektör medyanının %2 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.41x vs 1.32x
Sektörden %69 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.9x vs 7.0x
Sektörden %58 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.6 vs %5.8 WACC
ROIC 0.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.6 vs %4.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (10.87), TRAMA-99 çizgisi (10.86) ile yakın seviyede (%+0.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 10.87
TRAMA: 10.86
Разница: %+0.1
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
600104 — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.