600104SAIC Motor

🇨🇳 Çin Borsası
10.87
CNY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
-
Neden bu skor?
Damodaran ?
-
Dalio Risk ?
-
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥22.7
Ucuz
Lothien Robustness Summary
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥2.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-29.7 geriledi (¥3.0B → ¥2.1B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.3 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.3. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥43.0B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥19.2B) kârın %901'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.9. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.41. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %2.4. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date date not measured Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date date not measured
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%21.1
VaR 95% ?
%2.37
daily max loss
VaR 99% ?
%3.28
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.68
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%44.9
24.09.2025 → 26.06.2026
Skewness ?
0.38
Parametrik%2.37
Historik%2.24
Cornish-Fisher%2.21
Return Distribution
Valuation
Potential?
-
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-29.7 düşerek 2.1B CNY oldu
Yıllık net kâr %-29.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+12.7 büyüdü (158.2B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.3)
Brüt kâr marjı düşük: %11.7
Brüt marj değişimi: %-2.3 puan
Net kâr marjı düşük: %1.3
FAVÖK çeyreklik %-11.3 düştü (5.4B CNY)
FAVÖK marjı düşük: %3.4
Toplam borç %-13.2 azaldı → 101.2B CNY
Net nakit pozisyonunda: -43.0B CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.34x
Cari oran: 1.20x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 144.3B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 19.2B CNY
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 951.2B CNY (%+1.4)
Özkaynak: 298.8B CNY (%-0.6)
İşletme kârı pozitif: 3.3B CNY
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.9x (Faiz: 602.7M CNY)
Ödenmiş sermaye: 11.5B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 99.5B CNY
İşletme sermayesi değişimi: %-6.7
CAPEX: 3.2B CNY (Hasılatın %2.0'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 10.86 CNY
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %64'i
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %1.3
Net kâr marjı %1.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.4
ROE %2.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.4
FAVÖK marjı %3.4 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %11.7
Hasılat başına brüt kâr %11.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 12.9x Sector: 13.2x
F/K 12.9x — sektör medyanına (13.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.41x Sector: 1.32x
PD/DD 0.41x — sektör medyanının (1.32x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.9x Sector: 7.0x
EV/EBITDA 2.9x — sektör medyanının (7.0x) %58 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.20x
Cari oran 1.20x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.34x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 9.9x
Faiz karşılama 9.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.3
Hasılat yıllık %-0.3 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-29.0
Net kâr yıllık %-29.0 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 3.0B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -1.6B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
-
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Potansiyel
-
Artı %93.6 beklenen değer (20.91) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 11.02 | PD/DD hedefi: 32.40 | EV/EBITDA hedefi: 25.57 | DCF hedefi: 32.40
Damodaran Değerleme
-
Orta Damodaran skoru (69/100). ROIC (%5.6) – WACC (%5.8) farkı -0.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
-
Orta düzey borç riski (66/100). Faiz karşılama oranı 9.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 80/100 | Kalite: 47/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.6
ROIC (%5.6) sermaye maliyetinin (5.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %5.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
239.07
DCF modeli 239.07 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %2113.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 10.80
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Güçlü
Graham İçsel Değer
¥22.7
Graham içsel değer: ¥22.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
12.9x vs 13.2x
Sektör medyanının %2 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.41x vs 1.32x
Sektörden %69 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.9x vs 7.0x
Sektörden %58 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.6 vs %5.8 WACC
ROIC 0.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.6 vs %4.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (10.87), TRAMA-99 çizgisi (10.86) ile yakın seviyede (%+0.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 10.87
TRAMA: 10.86
Difference: %+0.1
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
600104 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.