600104SAIC Motor

🇨🇳 Çin Borsası
10.87
CNY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
-
Neden bu skor?
Damodaran ?
-
Dalio Risk ?
-
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥22.7
Ucuz
ملخص متانة لوذيان
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥2.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-29.7 geriledi (¥3.0B → ¥2.1B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.3 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.3. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥43.0B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥19.2B) kârın %901'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.9. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.41. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %2.4. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات لم يُقَس التاريخ ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات لم يُقَس التاريخ
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%21.1
VaR 95% ?
%2.37
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.28
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.68
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%44.9
24.09.2025 → 26.06.2026
الانحراف ?
0.38
Parametrik%2.37
Historik%2.24
Cornish-Fisher%2.21
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-29.7 düşerek 2.1B CNY oldu
Yıllık net kâr %-29.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+12.7 büyüdü (158.2B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.3)
Brüt kâr marjı düşük: %11.7
Brüt marj değişimi: %-2.3 puan
Net kâr marjı düşük: %1.3
FAVÖK çeyreklik %-11.3 düştü (5.4B CNY)
FAVÖK marjı düşük: %3.4
Toplam borç %-13.2 azaldı → 101.2B CNY
Net nakit pozisyonunda: -43.0B CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.34x
Cari oran: 1.20x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 144.3B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 19.2B CNY
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 951.2B CNY (%+1.4)
Özkaynak: 298.8B CNY (%-0.6)
İşletme kârı pozitif: 3.3B CNY
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.9x (Faiz: 602.7M CNY)
Ödenmiş sermaye: 11.5B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 99.5B CNY
İşletme sermayesi değişimi: %-6.7
CAPEX: 3.2B CNY (Hasılatın %2.0'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 10.86 CNY
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %64'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %1.3
Net kâr marjı %1.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.4
ROE %2.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.4
FAVÖK marjı %3.4 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %11.7
Hasılat başına brüt kâr %11.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 12.9x القطاع: 13.2x
F/K 12.9x — sektör medyanına (13.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.41x القطاع: 1.32x
PD/DD 0.41x — sektör medyanının (1.32x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.9x القطاع: 7.0x
EV/EBITDA 2.9x — sektör medyanının (7.0x) %58 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.20x
Cari oran 1.20x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.34x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 9.9x
Faiz karşılama 9.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.3
Hasılat yıllık %-0.3 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-29.0
Net kâr yıllık %-29.0 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 3.0B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -1.6B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
-
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Potansiyel
-
Artı %93.6 beklenen değer (20.91) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 11.02 | PD/DD hedefi: 32.40 | EV/EBITDA hedefi: 25.57 | DCF hedefi: 32.40
Damodaran Değerleme
-
Orta Damodaran skoru (69/100). ROIC (%5.6) – WACC (%5.8) farkı -0.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
-
Orta düzey borç riski (66/100). Faiz karşılama oranı 9.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 80/100 | Kalite: 47/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.6
ROIC (%5.6) sermaye maliyetinin (5.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %5.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
239.07
DCF modeli 239.07 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %2113.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 10.80
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Güçlü
Graham İçsel Değer
¥22.7
Graham içsel değer: ¥22.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
12.9x vs 13.2x
Sektör medyanının %2 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.41x vs 1.32x
Sektörden %69 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.9x vs 7.0x
Sektörden %58 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.6 vs %5.8 WACC
ROIC 0.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.6 vs %4.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (10.87), TRAMA-99 çizgisi (10.86) ile yakın seviyede (%+0.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 10.87
TRAMA: 10.86
الفرق: %+0.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
600104 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.