600019Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

🇨🇳 Çin Borsası
6.04
CNY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
60/100
Dalio Risk ?
70/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
¥9.6
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥2.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+5.5). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.8. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥5.7B) kârın %244'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.0. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.63. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %3.4. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%21.9
VaR 95% ?
%2.31
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.25
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.90
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.5
13.11.2025 → 26.06.2026
الانحراف ?
-0.23
Parametrik%2.31
Historik%2.06
Cornish-Fisher%2.40
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+58.3%
ROIC ?
4.9%
قيمة DCF ?
19.03
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+5.5 artarak 2.3B CNY oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-4.0)
Hasılat çeyreklik %+8.6 büyüdü (83.7B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.6)
Brüt kâr marjı düşük: %5.4
Brüt marj değişimi: %-1.2 puan
Net kâr marjı düşük: %2.8
FAVÖK çeyreklik %-9.9 düştü (3.0B CNY)
FAVÖK marjı düşük: %3.6
Toplam borç: 39.0B CNY
Net borç: 15.7B CNY
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.19x
Cari oran < 1: 0.95x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 23.3B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 5.7B CNY
ROE düşük: %1.1
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 369.8B CNY (%+1.0)
Özkaynak: 206.2B CNY (%-1.0)
İşletme kârı pozitif: 2.2B CNY
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.0x (Faiz: 229.7M CNY)
Ödenmiş sermaye: 21.8B CNY
Net işletme sermayesi negatif: -5.9B CNY — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-39.6
CAPEX: 4.7B CNY (Hasılatın %5.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.6
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 5.94 CNY
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.8
Net kâr marjı %2.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.4
ROE %3.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.6
FAVÖK marjı %3.6 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %5.4
Hasılat başına brüt kâr %5.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 14.0x القطاع: 16.6x
F/K 14.0x — sektör medyanına (16.6x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.63x القطاع: 1.36x
PD/DD 0.63x — sektör medyanının (1.36x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.4x القطاع: 11.9x
EV/EBITDA 11.4x — sektör medyanı (11.9x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 0.95x
Cari oran 0.95x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.1x
Net Borç/EBITDA 3.1x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.19x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11.3x
Faiz karşılama 11.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.6
Hasılat yıllık %6.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-4.0
Net kâr yıllık %-4.0 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+58.3%
Artı %58.3 beklenen değer (9.45) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 7.32 | PD/DD hedefi: 13.10 | EV/EBITDA hedefi: 6.20 | DCF hedefi: 17.91
Damodaran Değerleme
60/100
Orta Damodaran skoru (60/100). ROIC (%4.9) – WACC (%7.4) farkı -2.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
70/100
Orta düzey borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 11.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 74/100 | Kalite: 74/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.9
ROIC (%4.9) sermaye maliyetinin (7.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
19.03
DCF modeli 19.03 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %218.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 5.97
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
¥9.6
Graham içsel değer: ¥9.6. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
14.0x vs 16.6x
Sektör medyanının %16 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.63x vs 1.36x
Sektörden %54 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.4x vs 11.9x
Sektörden %4 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.9 vs %7.4 WACC
ROIC 2.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.9 vs %3.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (6.04), TRAMA-99 çizgisi (5.94) ile yakın seviyede (%+1.6). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 6.04
TRAMA: 5.94
الفرق: %+1.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
600019 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.