4300Dar Al Arkan Real Estate

🇸🇦 Tadawul
19.11
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
42/100
Dalio Risk ?
55/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR22.8
Makul
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
59%
Lothien Sağlamlık Özeti
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR239M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-8.0). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.3. Her 100SAR satıştan 20SAR kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR239M) ama FCF negatif (-SAR219M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.90. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 18.5. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+35.1 artabilir (SAR239M → SAR323M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%33.6
VaR 95% ?
%3.44
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.88
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.06
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%19.4
19.10.2025 → 14.12.2025
Çarpıklık ?
0.61
Parametrik%3.44
Historik%3.05
Cornish-Fisher%2.99
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+23.6%
ROIC ?
4.4%
DCF Değer ?
20.96
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-8.0 düşerek 239.1M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+0.2)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.2B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+38.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %45.1
Net kâr marjı yüksek: %20.3
FAVÖK yatay seyrede (330.0M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %28.0
Toplam borç %+19.8 arttı → 17.5B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 8.9B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.77x
Cari oran: 1.71x — yeterli likidite
Nakit %+36.6 arttı → 8.5B SAR
İşletme nakit akışı negatif: -218.8M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -219.5M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.1
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar %+8.0 büyüdü → 43.7B SAR
Özkaynak: 22.7B SAR (%+1.1)
İşletme kârı pozitif: 482.9M SAR
Faiz karşılama oranı düşük: 1.2x — borç servisi riski
Ödenmiş sermaye: 1.1B SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 5.2B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+49.4
CAPEX: 654,000 SAR (Hasılatın %0.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 17.99 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %20.3
Net kâr marjı %20.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -2.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.2
ROE %5.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %28.0
FAVÖK marjı %28.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %45.1
Hasılat başına brüt kâr %45.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-77.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-77.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 17.2x Sektör: 17.5x
F/K 17.2x — sektör medyanına (17.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.90x Sektör: 1.71x
PD/DD 0.90x — sektör medyanının (1.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 18.5x Sektör: 13.1x
EV/EBITDA 18.5x — sektör medyanının (13.1x) %41 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.71x
Cari oran 1.71x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 11.0x
Net Borç/EBITDA 11.0x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.77x
Borç/Özkaynak 0.77x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 1.4x
Faiz karşılama 1.4x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+38.5
Hasılat yıllık %38.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+0.2
Net kâr yıllık %0.2 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 391.9M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 195.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+23.6%
Artı %23.6 beklenen değer (23.34) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 36.48 | EV/EBITDA hedefi: 13.37 | DCF hedefi: 20.96
Damodaran Değerleme
42/100
Düşük Damodaran skoru (42/100). ROIC (%4.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
55/100
Orta düzey borç riski (55/100). Faiz karşılama oranı 1.4x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 11.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 46/100 | Borç Servis: 60/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.4
ROIC (%4.4) sermaye maliyetinin (8.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
20.96
DCF (20.96) güncel fiyatla (%+11.0) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 18.89
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR22.8
Graham içsel değer: SAR22.8. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
17.2x vs 17.5x
Sektör medyanının %2 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.90x vs 1.71x
Sektörden %47 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
18.5x vs 13.1x
Sektörden %41 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.4 vs %8.4 WACC
ROIC 4.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%26.6 vs %35.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %26.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (19.11), TRAMA-99 çizgisinin %6.2 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 19.11
TRAMA: 17.99
Fark: %+6.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4300 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.