4300Dar Al Arkan Real Estate

🇸🇦 Tadawul
19.11
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
42/100
Dalio Risk ?
55/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR22.8
Makul
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
59%
ملخص متانة لوذيان
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR239M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-8.0). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.3. Her 100SAR satıştan 20SAR kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR239M) ama FCF negatif (-SAR219M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.90. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 18.5. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+35.1 artabilir (SAR239M → SAR323M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%33.6
VaR 95% ?
%3.44
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.88
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.06
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%19.4
19.10.2025 → 14.12.2025
الانحراف ?
0.61
Parametrik%3.44
Historik%3.05
Cornish-Fisher%2.99
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+23.6%
ROIC ?
4.4%
قيمة DCF ?
20.96
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-8.0 düşerek 239.1M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+0.2)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.2B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+38.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %45.1
Net kâr marjı yüksek: %20.3
FAVÖK yatay seyrede (330.0M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %28.0
Toplam borç %+19.8 arttı → 17.5B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 8.9B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.77x
Cari oran: 1.71x — yeterli likidite
Nakit %+36.6 arttı → 8.5B SAR
İşletme nakit akışı negatif: -218.8M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -219.5M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.1
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar %+8.0 büyüdü → 43.7B SAR
Özkaynak: 22.7B SAR (%+1.1)
İşletme kârı pozitif: 482.9M SAR
Faiz karşılama oranı düşük: 1.2x — borç servisi riski
Ödenmiş sermaye: 1.1B SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 5.2B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+49.4
CAPEX: 654,000 SAR (Hasılatın %0.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 17.99 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %20.3
Net kâr marjı %20.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -2.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.2
ROE %5.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %28.0
FAVÖK marjı %28.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %45.1
Hasılat başına brüt kâr %45.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-77.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-77.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 17.2x القطاع: 17.5x
F/K 17.2x — sektör medyanına (17.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.90x القطاع: 1.71x
PD/DD 0.90x — sektör medyanının (1.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 18.5x القطاع: 13.1x
EV/EBITDA 18.5x — sektör medyanının (13.1x) %41 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.71x
Cari oran 1.71x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 11.0x
Net Borç/EBITDA 11.0x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.77x
Borç/Özkaynak 0.77x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 1.4x
Faiz karşılama 1.4x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+38.5
Hasılat yıllık %38.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+0.2
Net kâr yıllık %0.2 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 391.9M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 195.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+23.6%
Artı %23.6 beklenen değer (23.34) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 36.48 | EV/EBITDA hedefi: 13.37 | DCF hedefi: 20.96
Damodaran Değerleme
42/100
Düşük Damodaran skoru (42/100). ROIC (%4.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
55/100
Orta düzey borç riski (55/100). Faiz karşılama oranı 1.4x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 11.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 46/100 | Borç Servis: 60/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.4
ROIC (%4.4) sermaye maliyetinin (8.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
20.96
DCF (20.96) güncel fiyatla (%+11.0) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 18.89
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR22.8
Graham içsel değer: SAR22.8. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
17.2x vs 17.5x
Sektör medyanının %2 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.90x vs 1.71x
Sektörden %47 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
18.5x vs 13.1x
Sektörden %41 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.4 vs %8.4 WACC
ROIC 4.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%26.6 vs %35.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %26.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (19.11), TRAMA-99 çizgisinin %6.2 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 19.11
TRAMA: 17.99
الفرق: %+6.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4300 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.