4262Saudi Ground Services

🇸🇦 Tadawul
20.83
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
63/100
Dalio Risk ?
58/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR41.6
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
46/100
Lothien Sağlamlık: Orta (46/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 6 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR11M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-78.2 geriledi (SAR50M → SAR11M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-78.2 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-6.6 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %28.4 → %23.4 (-5.0 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.7. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.06x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Likidite Riski
Cari oran 0.52x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR86M) kârın %793'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.79. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+355.1 artabilir (SAR11M → SAR49M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%25.6
VaR 95% ?
%3.06
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.16
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.20
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%66.7
27.10.2025 → 15.10.2026
الانحراف ?
-0.29
Parametrik%3.06
Historik%2.86
Cornish-Fisher%3.15
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+77.2%
ROIC ?
19.7%
قيمة DCF ?
41.48
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-78.2 düşerek 10.8M SAR oldu
Yıllık net kâr %-78.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %-6.6 düştü (394.4M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-6.6)
Brüt kâr marjı: %23.4
Brüt marj değişimi: %-5.0 puan
Net kâr marjı düşük: %2.7
FAVÖK çeyreklik %-20.3 düştü (152.4M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %38.6
Toplam borç: 1.6B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.6B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.09x
Cari oran < 1: 0.52x — likidite riski
Nakit %+55.9 arttı → 33.4M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 86.1M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 85.8M SAR
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar: 3.3B SAR (%-3.0)
Özkaynak: 1.5B SAR (%+3.6)
İşletme kârı pozitif: 45.4M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.1x (Faiz: 24.9M SAR)
Ödenmiş sermaye: 55.0M SAR
Net işletme sermayesi negatif: -490.0M SAR — kısa vadeli baskı
CAPEX: 290,155 SAR (Hasılatın %0.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-15.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 24.65 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %16
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.7
Net kâr marjı %2.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -9.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.1
ROE %11.1 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %38.6
FAVÖK marjı %38.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %23.4
Hasılat başına brüt kâr %23.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %11.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %11.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 7.3x القطاع: 15.6x
F/K 7.3x — sektör medyanının (15.6x) %54 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.79x القطاع: 1.92x
PD/DD 0.79x — sektör medyanının (1.92x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 3.7x القطاع: 6.7x
EV/EBITDA 3.7x — sektör medyanının (6.7x) %45 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 0.52x
Cari oran 0.52x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.09x
Borç/Özkaynak 1.09x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.3x
Faiz karşılama 7.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-6.6
Hasılat yıllık %-6.6 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-78.2
Net kâr yıllık %-78.2 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 49.5M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 35.5M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+77.2%
Artı %77.2 beklenen değer (37.22) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 45.18 | PD/DD hedefi: 52.58 | EV/EBITDA hedefi: 37.90 | DCF hedefi: 41.48
Damodaran Değerleme
63/100
Orta Damodaran skoru (63/100). ROIC (%19.7) – WACC (%10.2) farkı +9.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
58/100
Orta düzey borç riski (58/100). Faiz karşılama oranı 7.3x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 77/100 | Borç Servis: 63/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%19.7
ROIC (%19.7) sermaye maliyetini 9.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
41.48
DCF modeli 41.48 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %97.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 21.01
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR41.6
Graham içsel değer: SAR41.6. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
7.3x vs 15.6x
Sektör medyanının %54 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.79x vs 1.92x
Sektörden %59 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.7x vs 6.7x
Sektörden %45 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%19.7 vs %10.2 WACC
ROIC 9.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.6 vs %43.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (20.83), TRAMA-99 çizgisinin %15.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 20.83
TRAMA: 24.65
الفرق: %-15.5
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4262 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.