4250Al Akaria (Saudi Real Estate Co.)

🇸🇦 Tadawul
16.10
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
38/100
Dalio Risk ?
55/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR22.6
Makul
Active Metric?
3/4
Confidence?
59%
Lothien Robustness Summary
59/100
Lothien Sağlamlık: Orta (59/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR158M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-73.6 geriledi (SAR598M → SAR158M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-73.6 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+35.3 arttı (SAR528M → SAR715M). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %30.5 → %40.4 (+9.9 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %22.1. Her 100SAR satıştan 22SAR kâr kalıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR184M) kârın %117'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+58.5 arttı (SAR243M → SAR385M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.8. Makul değerleme aralığında.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 24.6. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+108.5 artabilir (SAR158M → SAR330M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%25.6
VaR 95% ?
%2.67
daily max loss
VaR 99% ?
%3.77
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.10
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%20.6
30.10.2025 → 03.03.2026
Skewness ?
0.83
Parametrik%2.67
Historik%2.47
Cornish-Fisher%2.16
Return Distribution
Valuation
Potential?
-1.2%
ROIC ?
3.9%
DCF Value ?
9.85
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-73.6 düşerek 158.1M SAR oldu
Yıllık net kâr %-73.6 geriledi
Hasılat çeyreklik %+35.3 büyüdü (715.1M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+35.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.4
Brüt marj değişimi: %+9.9 puan
Net kâr marjı yüksek: %22.1
FAVÖK çeyreklik %+58.5 büyüdü (385.0M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %53.8
Toplam borç: 9.1B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 8.2B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.56x
Cari oran: 1.75x — yeterli likidite
Nakit %-45.5 azaldı → 863.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 307.5M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 184.4M SAR
ROE düşük: %1.0
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 26.8B SAR (%-0.4)
Özkaynak %+6.4 arttı → 16.1B SAR
İşletme kârı pozitif: 252.9M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.4x (Faiz: 86.8M SAR)
Ödenmiş sermaye: 1.2B SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 727.0M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-57.6
CAPEX: 123.1M SAR (Hasılatın %17.2'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 16.47 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %6
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %22.1
Net kâr marjı %22.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -91.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.5
ROE %12.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %53.8
FAVÖK marjı %53.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %40.4
Hasılat başına brüt kâr %40.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-7.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-7.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 9.8x Sector: 17.5x
F/K 9.8x — sektör medyanının (17.5x) %44 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.19x Sector: 1.71x
PD/DD 1.19x — sektör medyanının (1.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 24.6x Sector: 13.1x
EV/EBITDA 24.6x — sektör medyanının (13.1x) %88 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.75x
Cari oran 1.75x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 8.2x
Net Borç/EBITDA 8.2x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.56x
Borç/Özkaynak 0.56x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.2x
Faiz karşılama 3.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+35.3
Hasılat yıllık %35.3 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-73.6
Net kâr yıllık %-73.6 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 598.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 197.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-1.2%
Eksi %1.2 beklenen değer (16.06) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 23.87 | EV/EBITDA hedefi: 8.66 | DCF hedefi: 9.85
Damodaran Değerleme
38/100
Düşük Damodaran skoru (38/100). ROIC (%3.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
55/100
Orta düzey borç riski (55/100). Faiz karşılama oranı 3.2x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 8.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 60/100 | Borç Servis: 76/100 | Kalite: 80/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.9
ROIC (%3.9) sermaye maliyetinin (8.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
9.85
DCF (9.85) güncel fiyatın %39.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 16.26
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR22.6
Graham içsel değer: SAR22.6. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
9.8x vs 17.5x
Sektör medyanının %44 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.19x vs 1.71x
Sektörden %30 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
24.6x vs 13.1x
Sektörden %88 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.9 vs %8.9 WACC
ROIC 4.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%84.9 vs %48.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %84.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (16.10), TRAMA-99 çizgisi (16.47) ile yakın seviyede (%-2.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 16.10
TRAMA: 16.47
Difference: %-2.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
4250 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.