4200Maaden Real Estate

🇸🇦 Tadawul
115.10
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
54/100
Dalio Risk ?
54/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
SAR41.2
Pahalı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR124M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+17.5). İstikrarlı seyir.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.7. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.64x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.59x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR334M) kârın %270'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 6.75. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %25.9. Sermaye verimli kullanılıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%24.4
VaR 95% ?
%2.60
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.64
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.45
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%30.0
30.10.2025 → 20.07.2026
Çarpıklık ?
0.20
Parametrik%2.60
Historik%2.27
Cornish-Fisher%2.46
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-19.8%
ROIC ?
16.9%
DCF Değer ?
119.92
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+17.5 artarak 123.9M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+17.5
Hasılat çeyreklik %+13.8 büyüdü (7.3B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+13.8)
Brüt kâr marjı düşük: %3.7
Net kâr marjı düşük: %1.7
FAVÖK çeyreklik %+17.2 büyüdü (353.6M SAR)
FAVÖK marjı düşük: %4.8
Toplam borç: 4.8B SAR
Net borç: 4.5B SAR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.79x
Cari oran < 1: 0.59x — likidite riski
Nakit %-16.6 azaldı → 241.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 425.2M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 334.4M SAR
ROE düşük: %7.2
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar %+6.5 büyüdü → 10.1B SAR
Özkaynak: 1.7B SAR (%+1.3)
İşletme kârı pozitif: 172.0M SAR
Faiz karşılama oranı: 3.1x (Faiz: 115.8M SAR)
Ödenmiş sermaye: 100.0M SAR
Net işletme sermayesi negatif: -1.7B SAR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-41.3
CAPEX: 90.8M SAR (Hasılatın %1.2'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 124.20 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %25
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %1.7
Net kâr marjı %1.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %25.9
ROE %25.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %4.8
FAVÖK marjı %4.8 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %3.7
Hasılat başına brüt kâr %3.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 26.2x Sektör: 17.5x
F/K 26.2x — sektör medyanının (17.5x) %50 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 6.75x Sektör: 1.71x
PD/DD 6.75x — sektör medyanının %294 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 12.8x Sektör: 13.1x
EV/EBITDA 12.8x — sektör medyanı (13.1x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 0.59x
Cari oran 0.59x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.8x
Net Borç/EBITDA 3.8x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 2.79x
Borç/Özkaynak 2.79x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 2.7x
Faiz karşılama 2.7x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+13.8
Hasılat yıllık %13.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+17.5
Net kâr yıllık %17.5 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 105.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 95.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-19.8%
Eksi %19.8 beklenen değer (92.61) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 31.32 | EV/EBITDA hedefi: 118.61 | DCF hedefi: 119.92
Damodaran Değerleme
54/100
Orta Damodaran skoru (54/100). ROIC (%16.9) – WACC (%10.8) farkı +6.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
54/100
Orta düzey borç riski (54/100). Faiz karşılama oranı 2.7x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.8x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 56/100 | Borç Servis: 44/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.9
ROIC (%16.9) sermaye maliyetini 6.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
119.92
DCF (119.92) güncel fiyatla (%+3.9) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 115.40
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR41.2
Graham içsel değer: SAR41.2. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
26.2x vs 17.5x
Sektör medyanının %50 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
6.75x vs 1.71x
Sektörden %294 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.8x vs 13.1x
Sektörden %3 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.9 vs %10.8 WACC
ROIC 6.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.7 vs %4.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (115.10), TRAMA-99 çizgisinin %7.3 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 115.10
TRAMA: 124.20
Fark: %-7.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4200 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.