4190Jarir Marketing

🇸🇦 Tadawul
16.97
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
59/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
9/9
Güçlü
Graham ?
SAR5.4
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR236M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-7.1). İstikrarlı seyir.
5 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 5 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR214M) kârın %91'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 12.27. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 15.2. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %66.4. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+16.8 artabilir (SAR236M → SAR275M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%22.5
VaR 95% ?
%2.24
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.20
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.24
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%13.0
28.10.2025 → 30.11.2025
الانحراف ?
0.24
Parametrik%2.24
Historik%2.32
Cornish-Fisher%2.00
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-22.9%
ROIC ?
47.5%
قيمة DCF ?
17.87
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-7.1 düşerek 235.6M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+19.5
Hasılat çeyreklik %-8.7 düştü (2.8B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.2)
Brüt kâr marjı düşük: %12.3
Brüt marj değişimi: %+1.0 puan
Net kâr marjı: %8.5
FAVÖK yatay seyrede (307.5M SAR)
FAVÖK marjı düşük: %11.1
Toplam borç: 730.9M SAR
Net borç: 569.4M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.43x
Cari oran: 1.35x — yeterli likidite
Nakit %-71.3 azaldı → 161.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 230.0M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 214.0M SAR
ROE: %14.0
ROA: %5.5
Toplam varlıklar %-5.2 küçüldü → 4.2B SAR
Özkaynak: 1.7B SAR (%-0.8)
İşletme kârı pozitif: 243.6M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.5x (Faiz: 17.5M SAR)
Ödenmiş sermaye: 1.2B SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 601.0M SAR
CAPEX: 15.9M SAR (Hasılatın %0.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.7
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 16.52 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %8.5
Net kâr marjı %8.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %66.4
ROE %66.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %11.1
FAVÖK marjı %11.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %12.3
Hasılat başına brüt kâr %12.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 18.4x القطاع: 17.7x
F/K 18.4x — sektör medyanının (17.7x) %4 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 12.27x القطاع: 2.51x
PD/DD 12.27x — sektör medyanının %389 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 15.2x القطاع: 9.1x
EV/EBITDA 15.2x — sektör medyanının (9.1x) %68 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.35x
Cari oran 1.35x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.43x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 27.8x
Faiz karşılama 27.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.2
Hasılat yıllık %7.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+19.5
Net kâr yıllık %19.5 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 316.6M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 200.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-22.9%
Eksi %22.9 beklenen değer (13.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 15.86 | PD/DD hedefi: 4.31 | EV/EBITDA hedefi: 10.30 | DCF hedefi: 17.87
Damodaran Değerleme
59/100
Orta Damodaran skoru (59/100). ROIC (%47.5) – WACC (%12.0) farkı +35.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 27.8x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 88/100 | Borç Servis: 84/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%47.5
ROIC (%47.5) sermaye maliyetini 35.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %12.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
17.87
DCF (17.87) güncel fiyatla (%+3.6) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 17.25
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
9/9
Güçlü Piotroski F-Score (9/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR5.4
Graham içsel değer: SAR5.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
18.4x vs 17.7x
Sektör medyanının %4 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
12.27x vs 2.51x
Sektörden %389 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
15.2x vs 9.1x
Sektörden %68 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%47.5 vs %12.0 WACC
ROIC 35.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.5 vs %11.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (16.97), TRAMA-99 çizgisi (16.52) ile yakın seviyede (%+2.7). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 16.97
TRAMA: 16.52
الفرق: %+2.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4190 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.