4150Jabal Omar Development

🇸🇦 Tadawul
16.02
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR21.9
Makul
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR58M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-21.1 geriledi (SAR74M → SAR58M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-23.1 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-23.1 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %69.1 → %64.7 (-4.4 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %79.0. Her 100SAR satıştan 79SAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından SAR67M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.09x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR58M) ama FCF negatif (-SAR35M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+33.9 arttı (SAR58M → SAR78M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.6. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.91. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+41.5 artabilir (SAR58M → SAR83M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%26.8
VaR 95% ?
%3.00
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.15
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.04
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%47.9
28.10.2025 → 18.08.2026
Çarpıklık ?
0.27
Parametrik%3.00
Historik%3.21
Cornish-Fisher%2.79
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+9.6%
ROIC ?
3.8%
DCF Değer ?
5.23
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-21.1 düşerek 58.4M SAR oldu
Yıllık net kâr %-21.1 geriledi
Hasılat çeyreklik %-23.1 düştü (73.9M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-23.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %64.7
Brüt marj değişimi: %-4.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %79.0
FAVÖK çeyreklik %+33.9 büyüdü (78.1M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %105.8
Toplam borç: 50.3M SAR
Net nakit pozisyonunda: -67.2M SAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Cari oran güçlü: 4.09x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-88.9 azaldı → 117.5M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -8.0M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -35.1M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.4
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 4.5B SAR (%+1.7)
Özkaynak: 4.2B SAR (%+1.2)
İşletme kârı pozitif: 780,619 SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 118.6x (Faiz: 659,164 SAR)
Ödenmiş sermaye: 233.9M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 867.6M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+102.1
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %36.7 (27.1M SAR)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 17.36 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %79.0
Net kâr marjı %79.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +1.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.8
ROE %6.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %105.8
FAVÖK marjı %105.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %64.7
Hasılat başına brüt kâr %64.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %24.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %24.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 13.6x Sektör: 17.5x
F/K 13.6x — sektör medyanına (17.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.91x Sektör: 1.71x
PD/DD 0.91x — sektör medyanının (1.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 14.8x Sektör: 13.1x
EV/EBITDA 14.8x — sektör medyanının (13.1x) %13 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 4.09x
Cari oran 4.09x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.2x
Net Borç/EBITDA 0.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 96.1x
Faiz karşılama 96.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-23.1
Hasılat yıllık %-23.1 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-21.1
Net kâr yıllık %-21.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 74.0M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 55.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+9.6%
Artı %9.6 beklenen değer (17.86) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 31.15 | EV/EBITDA hedefi: 14.46 | DCF hedefi: 5.23
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). ROIC (%3.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 96.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.8
ROIC (%3.8) sermaye maliyetinin (12.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5.23
DCF (5.23) güncel fiyatın %67.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 16.29
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR21.9
Graham içsel değer: SAR21.9. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
13.6x vs 17.5x
Sektör medyanının %22 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.91x vs 1.71x
Sektörden %47 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.8x vs 13.1x
Sektörden %13 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.8 vs %12.2 WACC
ROIC 8.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%77.5 vs %70.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %77.5
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (16.02), TRAMA-99 çizgisinin %7.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 16.02
TRAMA: 17.36
Fark: %-7.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4150 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.