4100Arriyadh Development

🇸🇦 Tadawul
75.00
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
38/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
35/100
Dalio Risk ?
71/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
SAR33.6
Pahalı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
63/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (63/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR173M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+6.4). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+178.8 arttı (SAR251M → SAR701M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+80.6 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %74.3 → %27.2 (-47.0 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %24.6. Her 100SAR satıştan 25SAR kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.25x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR212M) kârın %123'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 28.0. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-16.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%27.9
VaR 95% ?
%2.94
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.14
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.18
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%19.2
28.01.2026 → 12.10.2026
Çarpıklık ?
0.92
Parametrik%2.94
Historik%2.66
Cornish-Fisher%2.33
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-35.3%
ROIC ?
9.7%
DCF Değer ?
40.39
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+6.4 artarak 172.6M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+19.7
Hasılat çeyreklik %+178.8 büyüdü (700.9M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+80.6)
Brüt kâr marjı: %27.2
Brüt marj değişimi: %-47.0 puan
Net kâr marjı yüksek: %24.6
FAVÖK çeyreklik %+6.5 büyüdü (185.6M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %26.5
Toplam borç: 1.0B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 948.1M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.26x
Cari oran < 1: 0.25x — likidite riski
Nakit %+26.4 arttı → 62.1M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 233.4M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 211.6M SAR
ROE düşük: %4.4
ROA: %3.2
Toplam varlıklar: 5.5B SAR (%-1.9)
Özkaynak: 3.9B SAR (%-4.7)
İşletme kârı pozitif: 162.4M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.2x (Faiz: 10.8M SAR)
Ödenmiş sermaye: 200.0M SAR
Net işletme sermayesi negatif: -1.1B SAR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-16.4
CAPEX: 21.8M SAR (Hasılatın %3.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 84.11 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %7
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %24.6
Net kâr marjı %24.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -39.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.9
ROE %12.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %26.5
FAVÖK marjı %26.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %27.2
Hasılat başına brüt kâr %27.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-34.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-34.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 29.2x Sektör: 17.5x
F/K 29.2x — sektör medyanının (17.5x) %67 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.86x Sektör: 1.71x
PD/DD 3.86x — sektör medyanının %126 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 28.0x Sektör: 13.1x
EV/EBITDA 28.0x — sektör medyanının (13.1x) %114 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.25x
Cari oran 0.25x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 1.8x
Net Borç/EBITDA 1.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.26x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 35.1x
Faiz karşılama 35.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+80.6
Hasılat yıllık %80.6 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+19.7
Net kâr yıllık %19.7 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 156.1M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 77.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
38/100
Zayıf sağlamlık (38/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-35.3%
Eksi %35.3 beklenen değer (48.61) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 34.53 | EV/EBITDA hedefi: 35.17 | DCF hedefi: 40.39
Damodaran Değerleme
35/100
Düşük Damodaran skoru (35/100). ROIC (%9.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
71/100
Düşük borç riski (71/100). Faiz karşılama oranı 35.1x — güçlü. Borç/EBITDA 1.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 90/100 | Borç Servis: 56/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.7
ROIC (%9.7) sermaye maliyetinin (10.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
40.39
DCF (40.39) güncel fiyatın %46.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 75.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR33.6
Graham içsel değer: SAR33.6. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
29.2x vs 17.5x
Sektör medyanının %67 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.86x vs 1.71x
Sektörden %126 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
28.0x vs 13.1x
Sektörden %114 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.7 vs %10.7 WACC
ROIC 1.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%36.7 vs %40.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %36.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (75.00), TRAMA-99 çizgisinin %10.8 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 75.00
TRAMA: 84.11
Fark: %-10.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4100 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.