4090Taiba Holding

🇸🇦 Tadawul
17.53
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR15.0
Pahalı
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR125M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+89.1 arttı (SAR66M → SAR125M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %35.7 → %44.1 (+8.4 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %32.4. Her 100SAR satıştan 32SAR kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.60x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR132M) kârın %106'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+38.8 arttı (SAR140M → SAR194M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 17.3. Pahalı değerleme.
Düşük ROE
ROE: %3.6. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%103.3
VaR 95% ?
%10.63
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%15.06
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.84
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%51.7
08.02.2026 → 15.10.2026
الانحراف ?
8.11
Parametrik%10.63
Historik%2.73
Cornish-Fisher%-30.72
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-0.5%
ROIC ?
4.2%
قيمة DCF ?
11.63
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-22.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 22.67 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %32.4
Net kâr marjı %32.4 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +14.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.6
ROE %3.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %50.4
FAVÖK marjı %50.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %44.1
Hasılat başına brüt kâr %44.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %30.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %30.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 24.9x القطاع: 17.5x
F/K 24.9x — sektör medyanının (17.5x) %42 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.28x القطاع: 1.71x
PD/DD 1.28x — sektör medyanı (1.71x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 17.3x القطاع: 13.1x
EV/EBITDA 17.3x — sektör medyanının (13.1x) %32 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.60x
Cari oran 0.60x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.5x
Net Borç/EBITDA 3.5x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.31x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 5.1x
Faiz karşılama 5.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.8
Hasılat yıllık %7.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-5.0
Net kâr yıllık %-5.0 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 128.1M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 59.8M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-0.5%
Eksi %0.5 beklenen değer (17.77) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 24.32 | EV/EBITDA hedefi: 13.53 | DCF hedefi: 11.63
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%4.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 5.1x — güçlü. Borç/EBITDA 3.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 82/100 | Borç Servis: 59/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.2
ROIC (%4.2) sermaye maliyetinin (10.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.63
DCF (11.63) güncel fiyatın %34.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 17.86
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR15.0
Graham içsel değer: SAR15.0. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
24.9x vs 17.5x
Sektör medyanının %42 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.28x vs 1.71x
Sektörden %25 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
17.3x vs 13.1x
Sektörden %32 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.2 vs %10.1 WACC
ROIC 6.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%25.7 vs %45.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %25.7
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (17.53), TRAMA-99 çizgisinin %22.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 17.53
TRAMA: 22.67
الفرق: %-22.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4090 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.