4050Saudi Trading & Export

🇸🇦 Tadawul
39.72
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
61/100
Dalio Risk ?
28/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
SAR20.1
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
57/100
Lothien Sağlamlık: Orta (57/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR57M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+332.5 arttı (SAR13M → SAR57M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+332.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.8. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 5.03x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.39x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR148M) kârın %260'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+56.2 arttı (SAR149M → SAR233M). Operasyonel verimlilik artıyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%33.3
VaR 95% ?
%3.64
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.06
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.80
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%48.4
28.10.2025 → 09.08.2026
الانحراف ?
0.20
Parametrik%3.64
Historik%3.32
Cornish-Fisher%3.36
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+11.8%
ROIC ?
8.6%
قيمة DCF ?
92.13
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+332.5 artarak 56.8M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+332.5
Hasılat çeyreklik %+14.1 büyüdü (3.2B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+14.1)
Brüt kâr marjı düşük: %1.6
Net kâr marjı düşük: %1.8
FAVÖK çeyreklik %+56.2 büyüdü (232.9M SAR)
FAVÖK marjı düşük: %7.2
Toplam borç: 4.7B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 4.6B SAR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 5.16x
Cari oran < 1: 0.39x — likidite riski
Nakit %-53.6 azaldı → 125.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 177.5M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 147.5M SAR
ROE düşük: %6.2
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 7.2B SAR (%+3.9)
Özkaynak %-8.9 azaldı → 918.6M SAR
İşletme kârı pozitif: 29.6M SAR
Faiz karşılama oranı: 2.7x (Faiz: 87.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 70.0M SAR
Net işletme sermayesi negatif: -1.2B SAR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+11.7
CAPEX: 30.0M SAR (Hasılatın %0.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-15.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 46.75 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %11
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %1.8
Net kâr marjı %1.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +1.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.0
ROE %10.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %7.2
FAVÖK marjı %7.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %1.6
Hasılat başına brüt kâr %1.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 29.1x القطاع: 17.7x
F/K 29.1x — sektör medyanının (17.7x) %64 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.04x القطاع: 2.51x
PD/DD 3.04x — sektör medyanının (2.51x) %21 üzerinde.
EV/EBITDA 10.9x القطاع: 9.1x
EV/EBITDA 10.9x — sektör medyanının (9.1x) %20 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.39x
Cari oran 0.39x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 7.0x
Net Borç/EBITDA 7.0x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 5.16x
Borç/Özkaynak 5.16x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.4x
Faiz karşılama 2.4x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+14.1
Hasılat yıllık %14.1 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+332.5
Net kâr yıllık %332.5 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 27.6M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 12.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+11.8%
Artı %11.8 beklenen değer (44.64) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 36.45 | PD/DD hedefi: 35.11 | EV/EBITDA hedefi: 33.29 | DCF hedefi: 92.13
Damodaran Değerleme
61/100
Orta Damodaran skoru (61/100). ROIC (%8.6) – WACC (%8.6) farkı -0.0 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
28/100
Yüksek borç riski (28/100). Faiz karşılama oranı 2.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 7.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 0/100 | Borç Servis: 37/100 | Kalite: 65/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.6
ROIC (%8.6) sermaye maliyetinin (8.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
92.13
DCF modeli 92.13 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %130.7 ucuz.
Mevcut fiyat: 39.94
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR20.1
Graham içsel değer: SAR20.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
29.1x vs 17.7x
Sektör medyanının %64 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.04x vs 2.51x
Sektörden %21 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.9x vs 9.1x
Sektörden %20 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.6 vs %8.6 WACC
ROIC 0.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%0.8 vs %5.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %0.8
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (39.72), TRAMA-99 çizgisinin %15.0 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 39.72
TRAMA: 46.75
الفرق: %-15.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4050 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.