4040Emaar Economic City

🇸🇦 Tadawul
10.20
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
51/100
Dalio Risk ?
49/100
Piotroski ?
9/9
Güçlü
Graham ?
SAR10.1
Pahalı
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
69%
ملخص متانة لوذيان
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR66M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+10964.6 arttı (SAR593,750 → SAR66M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+10964.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+51.5 arttı (SAR332M → SAR503M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+51.5 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %1.8 → %24.2 (+22.3 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.98x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %13. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+353.6 arttı (SAR35M → SAR159M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-84.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%37.3
VaR 95% ?
%3.93
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.53
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.20
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%38.3
26.10.2025 → 02.03.2026
الانحراف ?
2.79
Parametrik%3.93
Historik%2.97
Cornish-Fisher%0.52
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+21.5%
ROIC ?
7.9%
قيمة DCF ?
10.46
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+10964.6 artarak 65.7M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+10964.6
Hasılat çeyreklik %+51.5 büyüdü (502.7M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+51.5)
Brüt kâr marjı: %24.2
Brüt marj değişimi: %+22.3 puan
Net kâr marjı: %13.1
FAVÖK çeyreklik %+353.6 büyüdü (159.1M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %31.6
Toplam borç %-10.7 azaldı → 1.3B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.0B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.25x
Cari oran: 1.02x — yeterli likidite
Nakit %-44.1 azaldı → 282.4M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 30.6M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 8.6M SAR
ROE düşük: %6.3
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 3.9B SAR (%-3.8)
Özkaynak %+9.7 arttı → 1.0B SAR
İşletme kârı pozitif: 92.7M SAR
İşletme kârı büyüme: %+164.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.8x (Faiz: 16.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 125.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 44.1M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+2975.7
CAPEX: 22.0M SAR (Hasılatın %4.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 11.00 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %13.1
Net kâr marjı %13.1 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +12.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.7
ROE %6.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %31.6
FAVÖK marjı %31.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %24.2
Hasılat başına brüt kâr %24.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 18.7x القطاع: 17.5x
F/K 18.7x — sektör medyanının (17.5x) %7 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.20x القطاع: 1.71x
PD/DD 1.20x — sektör medyanı (1.71x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.7x القطاع: 13.1x
EV/EBITDA 8.7x — sektör medyanının (13.1x) %34 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.02x
Cari oran 1.02x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 5.0x
Net Borç/EBITDA 5.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.25x
Borç/Özkaynak 1.25x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.1x
Faiz karşılama 4.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+51.5
Hasılat yıllık %51.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+10964.6
Net kâr yıllık %10964.6 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 35.4M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 593.8K).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+21.5%
Artı %21.5 beklenen değer (12.25) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 14.48 | EV/EBITDA hedefi: 15.24 | DCF hedefi: 10.46
Damodaran Değerleme
51/100
Orta Damodaran skoru (51/100). ROIC (%7.9) – WACC (%8.9) farkı -0.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
49/100
Yüksek borç riski (49/100). Faiz karşılama oranı 4.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 5.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 67/100 | Borç Servis: 64/100 | Kalite: 57/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.9
ROIC (%7.9) sermaye maliyetinin (8.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
10.46
DCF (10.46) güncel fiyatla (%+3.7) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 10.08
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
9/9
Güçlü Piotroski F-Score (9/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR10.1
Graham içsel değer: SAR10.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
18.7x vs 17.5x
Sektör medyanının %7 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.20x vs 1.71x
Sektörden %30 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.7x vs 13.1x
Sektörden %34 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.9 vs %8.9 WACC
ROIC 0.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.5 vs %17.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.5
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (10.20), TRAMA-99 çizgisinin %7.3 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 10.20
TRAMA: 11.00
الفرق: %-7.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4040 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.