4030Bahri (National Shipping Co.)

🇸🇦 Tadawul
35.12
SAR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
82/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
79/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
SAR56.2
Ucuz
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
75%
Сводка надежности Lothien
100/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (100/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 12 | Negatif: 1 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR2.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+27.8 arttı (SAR2.1B → SAR2.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+574.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+27.0 arttı (SAR5.0B → SAR6.3B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+156.2 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %43.6. Her 100SAR satıştan 44SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.60x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %32.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 82/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-30.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Orta
252 дней
Годовая волатильность ?
%30.4
VaR 95% ?
%3.10
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%4.40
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%3.97
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%24.3
13.11.2025 → 07.01.2026
Асимметрия ?
0.82
Parametrik%3.10
Historik%2.89
Cornish-Fisher%2.43
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+76.6%
ROIC ?
24.2%
Значение DCF ?
46.54
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+27.8 artarak 2.7B SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+574.2
Hasılat çeyreklik %+27.0 büyüdü (6.3B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+156.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %43.4
Brüt marj değişimi: %-1.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %43.6
FAVÖK çeyreklik %+20.4 büyüdü (3.5B SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %54.8
Toplam borç: 11.5B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 7.1B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.61x
Cari oran güçlü: 2.60x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+45.8 arttı → 4.4B SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 2.5B SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 2.0B SAR
ROE: %14.5
ROA: %8.0
Toplam varlıklar: 34.5B SAR (%+2.9)
Özkaynak %+9.4 arttı → 19.0B SAR
İşletme kârı pozitif: 2.7B SAR
İşletme kârı büyüme: %+22.0
Faiz karşılama oranı güçlü: 32.3x (Faiz: 107.1M SAR)
Ödenmiş sermaye: 922.9M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 6.3B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+27.2
CAPEX: 547.4M SAR (Hasılatın %8.7'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 31.70 SAR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %43.6
Net kâr marjı %43.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %32.3
ROE %32.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %54.8
FAVÖK marjı %54.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %43.4
Hasılat başına brüt kâr %43.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
F/K Oranı 4.1x Сектор: 15.1x
F/K 4.1x — sektör medyanının (15.1x) %73 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.70x Сектор: 2.34x
PD/DD 1.70x — sektör medyanı (2.34x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.3x Сектор: 8.3x
EV/EBITDA 4.3x — sektör medyanının (8.3x) %48 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 2.60x
Cari oran 2.60x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.3x
Net Borç/EBITDA 1.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.61x
Borç/Özkaynak 0.61x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 12.5x
Faiz karşılama 12.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+156.2
Hasılat yıllık %156.2 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+574.2
Net kâr yıllık %574.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
82/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (82/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+76.6%
Artı %76.6 beklenen değer (61.97) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 105.30 | PD/DD hedefi: 52.95 | EV/EBITDA hedefi: 67.15 | DCF hedefi: 46.54
Damodaran Değerleme
79/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (79/100). ROIC (%24.2) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 12.5x — güçlü. Borç/EBITDA 1.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%24.2
ROIC (%24.2) sermaye maliyetini 14.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.54
DCF modeli 46.54 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %32.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 35.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR56.2
Graham içsel değer: SAR56.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
4.1x vs 15.1x
Sektör medyanının %73 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.70x vs 2.34x
Sektörden %27 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.3x vs 8.3x
Sektörden %48 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%24.2 vs %10.2 WACC
ROIC 14.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%37.0 vs %53.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %37.0
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (35.12), TRAMA-99 çizgisinin %10.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Цена:: 35.12
TRAMA: 31.70
Разница: %+10.8
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
4030 — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.