4016Saudi Medical Co.

🇸🇦 Tadawul
62.40
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
Dalio Risk ?
83/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR28.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR29M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+18.8). İstikrarlı seyir.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %21.1. Her 100SAR satıştan 21SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.70x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+74.6 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %18. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.6. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+15.1 artabilir (SAR29M → SAR33M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.7
VaR 95% ?
%2.53
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.54
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.19
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%29.3
30.10.2025 → 01.04.2026
Çarpıklık ?
-0.03
Parametrik%2.53
Historik%2.37
Cornish-Fisher%2.52
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-23.4%
ROIC ?
22.5%
DCF Değer ?
20.41
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+18.8 artarak 28.8M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+18.8
Hasılat çeyreklik %+18.6 büyüdü (136.5M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+18.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %62.6
Brüt marj değişimi: %+1.6 puan
Net kâr marjı yüksek: %21.1
FAVÖK çeyreklik %+23.4 büyüdü (39.6M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %29.0
Toplam borç %+74.6 arttı → 111.5M SAR
Net borç: 96.0M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.25x
Cari oran güçlü: 2.70x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-54.9 azaldı → 15.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 22.7M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 5.3M SAR
ROE düşük: %6.5
ROA: %4.2
Toplam varlıklar %+15.0 büyüdü → 689.4M SAR
Özkaynak %+7.0 arttı → 445.5M SAR
İşletme kârı pozitif: 33.9M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 14.6x (Faiz: 2.7M SAR)
Ödenmiş sermaye: 35.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 301.8M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+93.2
CAPEX: 17.4M SAR (Hasılatın %12.7'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.3
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 62.24 SAR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %70'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %21.1
Net kâr marjı %21.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %23.6
ROE %23.6 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %29.0
FAVÖK marjı %29.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %62.6
Hasılat başına brüt kâr %62.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 21.3x Sektör: 19.5x
F/K 21.3x — sektör medyanının (19.5x) %9 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 4.85x Sektör: 2.61x
PD/DD 4.85x — sektör medyanının %86 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 16.6x Sektör: 11.8x
EV/EBITDA 16.6x — sektör medyanının (11.8x) %41 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.70x
Cari oran 2.70x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.8x
Net Borç/EBITDA 0.8x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.25x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.5x
Faiz karşılama 12.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+18.6
Hasılat yıllık %18.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+18.8
Net kâr yıllık %18.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 25.0M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 14.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-23.4%
Eksi %23.4 beklenen değer (47.26) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 61.60 | PD/DD hedefi: 35.72 | EV/EBITDA hedefi: 43.82 | DCF hedefi: 20.41
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
83/100
Düşük borç riski (83/100). Faiz karşılama oranı 12.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%22.5
ROIC (%22.5) sermaye maliyetini 10.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %12.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
20.41
DCF (20.41) güncel fiyatın %66.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 61.70
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR28.8
Graham içsel değer: SAR28.8. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
21.3x vs 19.5x
Sektör medyanının %9 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.85x vs 2.61x
Sektörden %86 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.6x vs 11.8x
Sektörden %41 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%22.5 vs %12.4 WACC
ROIC 10.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%21.1 vs %28.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %21.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (62.40), TRAMA-99 çizgisi (62.24) ile yakın seviyede (%+0.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 62.40
TRAMA: 62.24
Fark: %+0.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4016 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.