4013Al-Nahdi Medical Company

🇸🇦 Tadawul
222.60
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
43/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
42/100
Dalio Risk ?
67/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR61.1
Pahalı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
53/100
Lothien Sağlamlık: Orta (53/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR663M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+10.4). İstikrarlı seyir.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %16.5. Her 100SAR satıştan 17SAR kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.89x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+27.8 arttı (SAR823M → SAR1.1B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 31.5. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 9.38. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 24.1. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %29.4. Sermaye verimli kullanılıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%21.8
VaR 95% ?
%2.33
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.27
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.01
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%23.0
26.10.2025 → 29.06.2026
Çarpıklık ?
-0.18
Parametrik%2.33
Historik%2.09
Cornish-Fisher%2.34
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-35.6%
ROIC ?
20.2%
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+10.4 artarak 662.7M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+10.4
Hasılat çeyreklik %+16.9 büyüdü (4.0B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+16.9)
Brüt kâr marjı: %30.5
Net kâr marjı yüksek: %16.5
FAVÖK çeyreklik %+27.8 büyüdü (1.1B SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %26.3
Toplam borç: 9.7B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 7.3B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.17x
Cari oran: 1.12x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 2.3B SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 777.7M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 214.5M SAR
ROE: %8.0
ROA: %2.7
Toplam varlıklar %+6.4 büyüdü → 24.7B SAR
Özkaynak: 8.3B SAR (%-2.5)
İşletme kârı pozitif: 770.4M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 10.2x (Faiz: 103.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 350.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 667.7M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-24.5
CAPEX: 563.2M SAR (Hasılatın %14.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 249.04 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %16.5
Net kâr marjı %16.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %29.4
ROE %29.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %26.3
FAVÖK marjı %26.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %30.5
Hasılat başına brüt kâr %30.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 31.5x Sektör: 19.5x
F/K 31.5x — sektör medyanının (19.5x) %61 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 9.38x Sektör: 2.61x
PD/DD 9.38x — sektör medyanının %259 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 24.1x Sektör: 11.8x
EV/EBITDA 24.1x — sektör medyanının (11.8x) %104 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.12x
Cari oran 1.12x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.7x
Net Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.17x
Borç/Özkaynak 1.17x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.5x
Faiz karşılama 8.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+16.9
Hasılat yıllık %16.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+10.4
Net kâr yıllık %10.4 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 606.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 597.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
43/100
Orta düzey sağlamlık (43/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-35.6%
Eksi %35.6 beklenen değer (142.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 140.15 | PD/DD hedefi: 66.49 | EV/EBITDA hedefi: 108.28
Damodaran Değerleme
42/100
Düşük Damodaran skoru (42/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
67/100
Orta düzey borç riski (67/100). Faiz karşılama oranı 8.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 43/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%20.2
ROIC (%20.2) sermaye maliyetini 10.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.9
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR61.1
Graham içsel değer: SAR61.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
31.5x vs 19.5x
Sektör medyanının %61 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
9.38x vs 2.61x
Sektörden %259 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
24.1x vs 11.8x
Sektörden %104 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%20.2 vs %9.9 WACC
ROIC 10.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%17.2 vs %24.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %17.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (222.60), TRAMA-99 çizgisinin %10.6 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 222.60
TRAMA: 249.04
Fark: %-10.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4013 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.