4009Fawaz Abdulaziz Alhokair & Co.

🇸🇦 Tadawul
26.30
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
63/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
45/100
Dalio Risk ?
51/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR32.7
Makul
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
35/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (35/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR34M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-54.5 geriledi (SAR75M → SAR34M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-54.5 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %37.0 → %31.5 (-5.5 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.56x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR92M) kârın %269'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.3. Makul değerleme aralığında.
Özkaynak Eriyor
Özkaynak çeyreklik %-20.0 düştü. Zarar veya temettü ile sermaye eriyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+72.0 artabilir (SAR34M → SAR59M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%31.9
VaR 95% ?
%3.56
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.93
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.50
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%50.8
22.10.2025 → 15.10.2026
الانحراف ?
0.54
Parametrik%3.56
Historik%3.27
Cornish-Fisher%3.08
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+35.2%
ROIC ?
12.4%
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-54.5 düşerek 34.3M SAR oldu
Yıllık net kâr %-54.5 geriledi
Hasılat çeyreklik %+9.0 büyüdü (845.5M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+9.0)
Brüt kâr marjı: %31.5
Brüt marj değişimi: %-5.5 puan
Net kâr marjı düşük: %4.1
FAVÖK çeyreklik %-11.9 düştü (139.5M SAR)
FAVÖK marjı: %16.5
Toplam borç: 2.5B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 2.4B SAR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.61x
Cari oran: 1.55x — yeterli likidite
Nakit %+213.8 arttı → 82.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 74.8M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 92.3M SAR
ROE düşük: %2.2
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar %-5.5 küçüldü → 5.2B SAR
Özkaynak %-20.0 azaldı → 1.5B SAR
İşletme kârı pozitif: 88.4M SAR
Faiz karşılama oranı: 3.1x (Faiz: 44.5M SAR)
Ödenmiş sermaye: 92.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 828.3M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+6.6
CAPEX: 17.5M SAR (Hasılatın %2.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-24.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 34.93 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.1
Net kâr marjı %4.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -5.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %15.0
ROE %15.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %16.5
FAVÖK marjı %16.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %31.5
Hasılat başına brüt kâr %31.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 9.3x القطاع: 17.7x
F/K 9.3x — sektör medyanının (17.7x) %48 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.57x القطاع: 2.51x
PD/DD 1.57x — sektör medyanının (2.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.8x القطاع: 9.1x
EV/EBITDA 7.8x — sektör medyanı (9.1x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.55x
Cari oran 1.55x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 4.0x
Net Borç/EBITDA 4.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.61x
Borç/Özkaynak 1.61x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 3.5x
Faiz karşılama 3.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+9.0
Hasılat yıllık %9.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-54.5
Net kâr yıllık %-54.5 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 75.5M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 57.5M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
63/100
İyi sağlamlık (63/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+35.2%
Artı %35.2 beklenen değer (35.61) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 47.06 | PD/DD hedefi: 43.67 | EV/EBITDA hedefi: 30.48
Damodaran Değerleme
45/100
Düşük Damodaran skoru (45/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
51/100
Orta düzey borç riski (51/100). Faiz karşılama oranı 3.5x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 4.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 40/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.4
ROIC (%12.4) sermaye maliyetini hafifçe (2.8 puan) aşıyor.
WACC: %9.7
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR32.7
Graham içsel değer: SAR32.7. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.3x vs 17.7x
Sektör medyanının %48 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.57x vs 2.51x
Sektörden %37 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.8x vs 9.1x
Sektörden %14 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.4 vs %9.7 WACC
ROIC 2.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.2 vs %19.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (26.30), TRAMA-99 çizgisinin %24.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 26.30
TRAMA: 34.93
الفرق: %-24.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4009 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.