4006BinDawood Holding

🇸🇦 Tadawul
9.68
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
61/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
43/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
SAR13.9
Ucuz
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
59%
ملخص متانة لوذيان
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR7M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+2.7). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-4.6 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.97x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR7M) ama FCF negatif (-SAR5M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.61. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %3.3. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%20.8
VaR 95% ?
%2.37
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.27
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.14
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%42.7
15.10.2025 → 15.10.2026
الانحراف ?
-0.10
Parametrik%2.37
Historik%2.41
Cornish-Fisher%2.40
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+40.8%
ROIC ?
4.6%
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (6.6M SAR, %+2.7)
Yıllık net kâr %-16.4 geriledi
Hasılat çeyreklik %-5.6 düştü (417.7M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-4.6)
Brüt kâr marjı: %33.5
Net kâr marjı düşük: %1.6
FAVÖK yatay seyrede (64.9M SAR)
FAVÖK marjı: %15.5
Toplam borç: 1.4B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.4B SAR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.99x
Cari oran: 1.16x — yeterli likidite
Nakit %-43.8 azaldı → 13.0M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 16.8M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -5.3M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.9
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar: 2.5B SAR (%-0.3)
Özkaynak: 723.7M SAR (%+1.0)
İşletme kârı pozitif: 20.7M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.2x (Faiz: 9.0M SAR)
Ödenmiş sermaye: 45.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 153.8M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-5.2
CAPEX: 22.1M SAR (Hasılatın %5.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 11.64 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %1.6
Net kâr marjı %1.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.3
ROE %3.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.5
FAVÖK marjı %15.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %33.5
Hasılat başına brüt kâr %33.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 18.3x القطاع: 17.7x
F/K 18.3x — sektör medyanının (17.7x) %3 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 0.61x القطاع: 2.51x
PD/DD 0.61x — sektör medyanının (2.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.2x القطاع: 9.1x
EV/EBITDA 7.2x — sektör medyanı (9.1x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.16x
Cari oran 1.16x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 5.6x
Net Borç/EBITDA 5.6x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.99x
Borç/Özkaynak 1.99x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 5.6x
Faiz karşılama 5.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-4.6
Hasılat yıllık %-4.6 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-16.4
Net kâr yıllık %-16.4 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 7.1M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.8M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
61/100
İyi sağlamlık (61/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+40.8%
Artı %40.8 beklenen değer (13.81) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: FK hedefi: 9.42 | PD/DD hedefi: 29.43 | EV/EBITDA hedefi: 12.35
Damodaran Değerleme
50/100
Düşük Damodaran skoru (50/100). ROIC (%4.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
43/100
Yüksek borç riski (43/100). Faiz karşılama oranı 5.6x — güçlü. Borç/EBITDA 5.6x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 21/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.6
ROIC (%4.6) sermaye maliyetinin (5.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %5.6
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR13.9
Graham içsel değer: SAR13.9. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
18.3x vs 17.7x
Sektör medyanının %3 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.61x vs 2.51x
Sektörden %76 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.2x vs 9.1x
Sektörden %21 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.6 vs %5.6 WACC
ROIC 1.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.4 vs %14.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (9.68), TRAMA-99 çizgisinin %16.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 9.68
TRAMA: 11.64
الفرق: %-16.8
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
4006 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.