4006BinDawood Holding

🇸🇦 Tadawul
9.68
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
61/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
43/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
SAR13.9
Ucuz
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
59%
Lothien Sağlamlık Özeti
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR7M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+2.7). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-4.6 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.97x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR7M) ama FCF negatif (-SAR5M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.61. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %3.3. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%20.8
VaR 95% ?
%2.37
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.27
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.14
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%42.7
15.10.2025 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
-0.10
Parametrik%2.37
Historik%2.41
Cornish-Fisher%2.40
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+40.8%
ROIC ?
4.6%
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (6.6M SAR, %+2.7)
Yıllık net kâr %-16.4 geriledi
Hasılat çeyreklik %-5.6 düştü (417.7M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-4.6)
Brüt kâr marjı: %33.5
Net kâr marjı düşük: %1.6
FAVÖK yatay seyrede (64.9M SAR)
FAVÖK marjı: %15.5
Toplam borç: 1.4B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.4B SAR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.99x
Cari oran: 1.16x — yeterli likidite
Nakit %-43.8 azaldı → 13.0M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 16.8M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -5.3M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.9
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar: 2.5B SAR (%-0.3)
Özkaynak: 723.7M SAR (%+1.0)
İşletme kârı pozitif: 20.7M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.2x (Faiz: 9.0M SAR)
Ödenmiş sermaye: 45.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 153.8M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-5.2
CAPEX: 22.1M SAR (Hasılatın %5.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 11.64 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %1.6
Net kâr marjı %1.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.3
ROE %3.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.5
FAVÖK marjı %15.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %33.5
Hasılat başına brüt kâr %33.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 18.3x Sektör: 17.7x
F/K 18.3x — sektör medyanının (17.7x) %3 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 0.61x Sektör: 2.51x
PD/DD 0.61x — sektör medyanının (2.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.2x Sektör: 9.1x
EV/EBITDA 7.2x — sektör medyanı (9.1x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.16x
Cari oran 1.16x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 5.6x
Net Borç/EBITDA 5.6x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.99x
Borç/Özkaynak 1.99x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 5.6x
Faiz karşılama 5.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-4.6
Hasılat yıllık %-4.6 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-16.4
Net kâr yıllık %-16.4 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 7.1M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
61/100
İyi sağlamlık (61/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+40.8%
Artı %40.8 beklenen değer (13.81) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: FK hedefi: 9.42 | PD/DD hedefi: 29.43 | EV/EBITDA hedefi: 12.35
Damodaran Değerleme
50/100
Düşük Damodaran skoru (50/100). ROIC (%4.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
43/100
Yüksek borç riski (43/100). Faiz karşılama oranı 5.6x — güçlü. Borç/EBITDA 5.6x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 21/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.6
ROIC (%4.6) sermaye maliyetinin (5.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %5.6
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR13.9
Graham içsel değer: SAR13.9. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
18.3x vs 17.7x
Sektör medyanının %3 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.61x vs 2.51x
Sektörden %76 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.2x vs 9.1x
Sektörden %21 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.6 vs %5.6 WACC
ROIC 1.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.4 vs %14.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (9.68), TRAMA-99 çizgisinin %16.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 9.68
TRAMA: 11.64
Fark: %-16.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4006 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.