4005Care National Hospital

🇸🇦 Tadawul
101.20
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
SAR79.3
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
61/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (61/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR94M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+79.1 arttı (SAR52M → SAR94M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %31.6 → %37.1 (+5.4 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.6. Her 100SAR satıştan 21SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 5.02x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR94M) ama FCF negatif (-SAR196M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+43.4 arttı (SAR96M → SAR137M). Operasyonel verimlilik artıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%38.2
VaR 95% ?
%4.16
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.80
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.42
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%45.5
15.10.2025 → 19.05.2026
Çarpıklık ?
-0.61
Parametrik%4.16
Historik%3.92
Cornish-Fisher%4.41
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+7.9%
ROIC ?
13.2%
DCF Değer ?
78.52
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+79.1 artarak 94.0M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+17.6
Hasılat çeyreklik %+17.6 büyüdü (456.4M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+14.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %37.1
Brüt marj değişimi: %+5.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %20.6
FAVÖK çeyreklik %+43.4 büyüdü (137.1M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %30.0
Toplam borç: 798.4M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 555.6M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.43x
Cari oran güçlü: 5.02x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-51.9 azaldı → 242.8M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -91.8M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -196.0M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %5.0
ROA: %3.1
Toplam varlıklar: 3.0B SAR (%+0.3)
Özkaynak: 1.9B SAR (%-2.1)
İşletme kârı pozitif: 106.8M SAR
İşletme kârı büyüme: %+69.5
Faiz karşılama oranı güçlü: 12.3x (Faiz: 11.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 44.7M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.2B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-5.1
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %22.8 (104.2M SAR)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-19.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 126.02 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %20.6
Net kâr marjı %20.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +7.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %15.9
ROE %15.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %30.0
FAVÖK marjı %30.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %37.1
Hasılat başına brüt kâr %37.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-17.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-17.2'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 15.1x Sektör: 19.5x
F/K 15.1x — sektör medyanına (19.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.43x Sektör: 2.61x
PD/DD 2.43x — sektör medyanı (2.61x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 10.7x Sektör: 11.8x
EV/EBITDA 10.7x — sektör medyanı (11.8x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 5.02x
Cari oran 5.02x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.7x
Net Borç/EBITDA 1.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.43x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 14.0x
Faiz karşılama 14.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+14.7
Hasılat yıllık %14.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+17.6
Net kâr yıllık %17.6 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 81.1M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 68.9M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+7.9%
Artı %7.9 beklenen değer (109.09) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 134.08 | PD/DD hedefi: 114.10 | EV/EBITDA hedefi: 110.99 | DCF hedefi: 78.52
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 14.0x — güçlü. Borç/EBITDA 1.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.2
ROIC (%13.2) sermaye maliyetini hafifçe (1.8 puan) aşıyor.
WACC: %11.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
78.52
DCF (78.52) güncel fiyatın %22.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 101.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
SAR79.3
Graham içsel değer: SAR79.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
15.1x vs 19.5x
Sektör medyanının %23 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.43x vs 2.61x
Sektörden %7 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.7x vs 11.8x
Sektörden %9 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.2 vs %11.3 WACC
ROIC 1.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%18.0 vs %28.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %18.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (101.20), TRAMA-99 çizgisinin %19.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 101.20
TRAMA: 126.02
Fark: %-19.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4005 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.