4004Dallah Healthcare

🇸🇦 Tadawul
72.15
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
46/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
46/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR63.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
60/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (60/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR100M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+18.3). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.00x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR100M) ama FCF negatif (-SAR123M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+16.5 artabilir (SAR100M → SAR116M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%34.8
VaR 95% ?
%3.89
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.38
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.32
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%54.0
20.10.2025 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
-1.19
Parametrik%3.89
Historik%3.61
Cornish-Fisher%4.21
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-11.1%
ROIC ?
6.3%
DCF Değer ?
12.68
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+18.3 artarak 100.0M SAR oldu
Yıllık net kâr %-19.5 geriledi
Hasılat çeyreklik %+9.3 büyüdü (1.1B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.3)
Brüt kâr marjı: %35.0
Brüt marj değişimi: %+2.0 puan
Net kâr marjı: %9.0
FAVÖK çeyreklik %+14.2 büyüdü (221.7M SAR)
FAVÖK marjı: %20.0
Toplam borç: 4.2B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 4.1B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.02x
Cari oran: 1.21x — yeterli likidite
Nakit %-53.1 azaldı → 87.9M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -2.5M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -123.3M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.4
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 9.6B SAR (%+2.8)
Özkaynak: 4.1B SAR (%+0.7)
İşletme kârı pozitif: 165.8M SAR
İşletme kârı büyüme: %+51.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.4x (Faiz: 50.4M SAR)
Ödenmiş sermaye: 101.2M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 409.1M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+19.4
CAPEX: 120.9M SAR (Hasılatın %10.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-32.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 106.20 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %9.0
Net kâr marjı %9.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.8
ROE %10.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.0
FAVÖK marjı %20.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %35.0
Hasılat başına brüt kâr %35.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-1.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 20.1x Sektör: 19.5x
F/K 20.1x — sektör medyanının (19.5x) %3 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.16x Sektör: 2.61x
PD/DD 2.16x — sektör medyanı (2.61x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 14.9x Sektör: 11.8x
EV/EBITDA 14.9x — sektör medyanının (11.8x) %26 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.21x
Cari oran 1.21x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 4.8x
Net Borç/EBITDA 4.8x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.02x
Borç/Özkaynak 1.02x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.3
Hasılat yıllık %4.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-19.5
Net kâr yıllık %-19.5 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 134.0M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 112.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
46/100
Orta düzey sağlamlık (46/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-11.1%
Eksi %11.1 beklenen değer (65.41) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 67.38 | PD/DD hedefi: 91.69 | EV/EBITDA hedefi: 58.26 | DCF hedefi: 18.40
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). ROIC (%6.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
46/100
Yüksek borç riski (46/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 4.8x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 26/100 | Borç Servis: 71/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.3
ROIC (%6.3) sermaye maliyetinin (9.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.68
DCF (12.68) güncel fiyatın %82.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 73.60
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR63.4
Graham içsel değer: SAR63.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
20.1x vs 19.5x
Sektör medyanının %3 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.16x vs 2.61x
Sektörden %17 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.9x vs 11.8x
Sektörden %26 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.3 vs %9.3 WACC
ROIC 3.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.3 vs %20.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (72.15), TRAMA-99 çizgisinin %32.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 72.15
TRAMA: 106.20
Fark: %-32.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
4004 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.