3080Eastern Province Cement

🇸🇦 Tadawul
22.36
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
73/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
75/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR40.4
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
68/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (68/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR69M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-4.1). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.1. Her 100SAR satıştan 20SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.10x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+30.6 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR69M) ama FCF negatif (-SAR49M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.9. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.79. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Lothien Sağlamlık Skoru: 73/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-20.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Düşük
252 أيام
التقلب السنوي ?
%19.1
VaR 95% ?
%2.04
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%2.86
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.41
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%18.6
24.06.2026 → 15.10.2026
الانحراف ?
0.57
Parametrik%2.04
Historik%1.80
Cornish-Fisher%1.79
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+53.8%
ROIC ?
8.0%
قيمة DCF ?
44.96
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (69.1M SAR, %-4.1)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+9.0)
Hasılat çeyreklik %-3.0 düştü (343.6M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+10.6)
Brüt kâr marjı: %29.1
Net kâr marjı yüksek: %20.1
FAVÖK çeyreklik %-8.2 düştü (101.6M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %29.6
Toplam borç %+30.6 arttı → 521.0M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 386.8M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.21x
Cari oran güçlü: 4.10x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+40.0 arttı → 134.2M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 114.2M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -48.6M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.8
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar: 3.5B SAR (%+3.9)
Özkaynak: 2.5B SAR (%+3.8)
İşletme kârı pozitif: 76.9M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 571.0x (Faiz: 178,000 SAR)
Ödenmiş sermaye: 86.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.0B SAR
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %47.4 (162.8M SAR)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-8.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 24.34 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %20.1
Net kâr marjı %20.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.0
ROE %9.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %29.6
FAVÖK marjı %29.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %29.1
Hasılat başına brüt kâr %29.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-13.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-13.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 8.9x القطاع: 15.4x
F/K 8.9x — sektör medyanının (15.4x) %42 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.79x القطاع: 1.35x
PD/DD 0.79x — sektör medyanının (1.35x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.6x القطاع: 8.5x
EV/EBITDA 6.6x — sektör medyanı (8.5x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 4.10x
Cari oran 4.10x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.21x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 816.4x
Faiz karşılama 816.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+10.6
Hasılat yıllık %10.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+9.0
Net kâr yıllık %9.0 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 67.0M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 43.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
73/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (73/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.8%
Artı %53.8 beklenen değer (34.72) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 42.45 | PD/DD hedefi: 39.35 | EV/EBITDA hedefi: 28.84 | DCF hedefi: 44.96
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%8.0) – WACC (%12.2) farkı -4.3 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
75/100
Düşük borç riski (75/100). Faiz karşılama oranı 816.4x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 87/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.0
ROIC (%8.0) sermaye maliyetinin (12.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
44.96
DCF modeli 44.96 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %99.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 22.57
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR40.4
Graham içsel değer: SAR40.4. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
8.9x vs 15.4x
Sektör medyanının %42 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.79x vs 1.35x
Sektörden %42 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.6x vs 8.5x
Sektörden %22 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.0 vs %12.2 WACC
ROIC 4.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%16.2 vs %26.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %16.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (22.36), TRAMA-99 çizgisinin %8.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 22.36
TRAMA: 24.34
الفرق: %-8.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
3080 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.