3080Eastern Province Cement

🇸🇦 Tadawul
22.36
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
73/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
75/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR40.4
Ucuz
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
68/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (68/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR69M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-4.1). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.1. Her 100SAR satıştan 20SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.10x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+30.6 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR69M) ama FCF negatif (-SAR49M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.9. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.79. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Lothien Sağlamlık Skoru: 73/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-20.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Düşük
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%19.1
VaR 95% ?
%2.04
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.86
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.41
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.6
24.06.2026 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
0.57
Parametrik%2.04
Historik%1.80
Cornish-Fisher%1.79
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+53.8%
ROIC ?
8.0%
DCF Değer ?
44.96
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (69.1M SAR, %-4.1)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+9.0)
Hasılat çeyreklik %-3.0 düştü (343.6M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+10.6)
Brüt kâr marjı: %29.1
Net kâr marjı yüksek: %20.1
FAVÖK çeyreklik %-8.2 düştü (101.6M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %29.6
Toplam borç %+30.6 arttı → 521.0M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 386.8M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.21x
Cari oran güçlü: 4.10x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+40.0 arttı → 134.2M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 114.2M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -48.6M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.8
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar: 3.5B SAR (%+3.9)
Özkaynak: 2.5B SAR (%+3.8)
İşletme kârı pozitif: 76.9M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 571.0x (Faiz: 178,000 SAR)
Ödenmiş sermaye: 86.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.0B SAR
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %47.4 (162.8M SAR)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-8.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 24.34 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %20.1
Net kâr marjı %20.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.0
ROE %9.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %29.6
FAVÖK marjı %29.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %29.1
Hasılat başına brüt kâr %29.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-13.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-13.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 8.9x Sektör: 15.4x
F/K 8.9x — sektör medyanının (15.4x) %42 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.79x Sektör: 1.35x
PD/DD 0.79x — sektör medyanının (1.35x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.6x Sektör: 8.5x
EV/EBITDA 6.6x — sektör medyanı (8.5x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 4.10x
Cari oran 4.10x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.21x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 816.4x
Faiz karşılama 816.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+10.6
Hasılat yıllık %10.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+9.0
Net kâr yıllık %9.0 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 67.0M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 43.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
73/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (73/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.8%
Artı %53.8 beklenen değer (34.72) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 42.45 | PD/DD hedefi: 39.35 | EV/EBITDA hedefi: 28.84 | DCF hedefi: 44.96
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%8.0) – WACC (%12.2) farkı -4.3 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
75/100
Düşük borç riski (75/100). Faiz karşılama oranı 816.4x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 87/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.0
ROIC (%8.0) sermaye maliyetinin (12.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
44.96
DCF modeli 44.96 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %99.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 22.57
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR40.4
Graham içsel değer: SAR40.4. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
8.9x vs 15.4x
Sektör medyanının %42 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.79x vs 1.35x
Sektörden %42 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.6x vs 8.5x
Sektörden %22 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.0 vs %12.2 WACC
ROIC 4.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%16.2 vs %26.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %16.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (22.36), TRAMA-99 çizgisinin %8.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 22.36
TRAMA: 24.34
Fark: %-8.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
3080 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.