3060Yanbu Cement

🇸🇦 Tadawul
13.84
SAR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
78/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR16.0
Makul
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
72%
Сводка надежности Lothien
62/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (62/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 5 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR31M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-16.7). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+44.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-15.0 düştü. Şirket daralmada.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.57x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+216.3 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR31M) ama FCF negatif (-SAR40M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.90. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %3.7. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-16.7) ama yıllık bazda artış (%+44.6). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-15.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Düşük
252 дней
Годовая волатильность ?
%18.6
VaR 95% ?
%1.99
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%2.79
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%2.63
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%17.7
16.10.2025 → 15.10.2026
Асимметрия ?
-0.22
Parametrik%1.99
Historik%1.88
Cornish-Fisher%1.93
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+4.9%
ROIC ?
5.0%
Значение DCF ?
12.03
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-16.7 düşerek 31.3M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+44.6
Hasılat çeyreklik %-8.2 düştü (233.2M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-15.0)
Brüt kâr marjı: %29.0
Net kâr marjı: %13.4
FAVÖK çeyreklik %-8.5 düştü (73.4M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %31.5
Toplam borç %+216.3 arttı → 203.3M SAR
Net borç: 161.6M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.08x
Cari oran güçlü: 2.57x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-29.1 azaldı → 41.6M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -34.6M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -39.6M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 3.0B SAR (%+0.7)
Özkaynak: 2.5B SAR (%-3.4)
İşletme kârı pozitif: 35.8M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 49.5x (Faiz: 1.5M SAR)
Ödenmiş sermaye: 157.5M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 643.5M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-8.0
CAPEX: 5.0M SAR (Hasılatın %2.1'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 14.99 SAR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %13.4
Net kâr marjı %13.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.7
ROE %3.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %31.5
FAVÖK marjı %31.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %29.0
Hasılat başına brüt kâr %29.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %17.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %17.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
F/K Oranı 17.7x Сектор: 15.4x
F/K 17.7x — sektör medyanının (15.4x) %15 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 0.90x Сектор: 1.35x
PD/DD 0.90x — sektör medyanının (1.35x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.9x Сектор: 8.5x
EV/EBITDA 7.9x — sektör medyanı (8.5x) ile uyumlu.
Задолженность
Cari Oran 2.57x
Cari oran 2.57x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.7x
Net Borç/EBITDA 0.7x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.08x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 37.2x
Faiz karşılama 37.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %-15.0
Hasılat yıllık %-15.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+44.6
Net kâr yıllık %44.6 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 33.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 26.3M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+4.9%
Artı %4.9 beklenen değer (14.71) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 11.69 | PD/DD hedefi: 21.27 | EV/EBITDA hedefi: 15.00 | DCF hedefi: 12.03
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%5.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
78/100
Düşük borç riski (78/100). Faiz karşılama oranı 37.2x — güçlü. Borç/EBITDA 0.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 94/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.0
ROIC (%5.0) sermaye maliyetinin (13.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.03
DCF (12.03) güncel fiyatın %14.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 14.02
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR16.0
Graham içsel değer: SAR16.0. Makul
Makul
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
17.7x vs 15.4x
Sektör medyanının %15 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.90x vs 1.35x
Sektörden %34 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.9x vs 8.5x
Sektörden %6 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.0 vs %13.2 WACC
ROIC 8.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.4 vs %29.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (13.84), TRAMA-99 çizgisinin %7.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Цена:: 13.84
TRAMA: 14.99
Разница: %-7.7
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
3060 — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.