3030Saudi Cement

🇸🇦 Tadawul
25.60
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
Dalio Risk ?
78/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR27.3
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
48/100
Lothien Sağlamlık: Orta (48/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR102M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+1.9). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %23.5. Her 100SAR satıştan 23SAR kâr kalıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+86.5 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR99M) kârın %97'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.9. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-17.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Düşük
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%16.6
VaR 95% ?
%1.90
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.62
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.49
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%37.6
15.10.2025 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
1.19
Parametrik%1.90
Historik%1.69
Cornish-Fisher%1.31
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+10.5%
ROIC ?
15.8%
DCF Değer ?
24.46
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (102.0M SAR, %+1.9)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+6.9)
Hasılat çeyreklik %+13.6 büyüdü (434.8M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %38.8
Brüt marj değişimi: %-2.1 puan
Net kâr marjı yüksek: %23.5
FAVÖK yatay seyrede (165.5M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %38.1
Toplam borç %+86.5 arttı → 385.9M SAR
Net borç: 308.6M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.18x
Cari oran: 1.49x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 77.3M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 150.7M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 99.4M SAR
ROE düşük: %4.8
ROA: %3.2
Toplam varlıklar: 3.2B SAR (%-0.9)
Özkaynak %-7.5 azaldı → 2.1B SAR
İşletme kârı pozitif: 109.8M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 49.1x (Faiz: 3.4M SAR)
Ödenmiş sermaye: 153.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 413.6M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-28.6
CAPEX: 51.3M SAR (Hasılatın %11.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.8
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 26.89 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %23.5
Net kâr marjı %23.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -2.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.2
ROE %16.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %38.1
FAVÖK marjı %38.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %38.8
Hasılat başına brüt kâr %38.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %20.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %20.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 10.9x Sektör: 15.4x
F/K 10.9x — sektör medyanına (15.4x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.84x Sektör: 1.35x
PD/DD 1.84x — sektör medyanının (1.35x) %36 üzerinde.
EV/EBITDA 6.9x Sektör: 8.5x
EV/EBITDA 6.9x — sektör medyanı (8.5x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.49x
Cari oran 1.49x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.18x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 39.8x
Faiz karşılama 39.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.7
Hasılat yıllık %0.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+6.9
Net kâr yıllık %6.9 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 113.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 76.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+10.5%
Artı %10.5 beklenen değer (28.56) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 39.52 | PD/DD hedefi: 19.63 | EV/EBITDA hedefi: 31.85 | DCF hedefi: 24.46
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
78/100
Düşük borç riski (78/100). Faiz karşılama oranı 39.8x — güçlü. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 87/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.8
ROIC (%15.8) sermaye maliyetini hafifçe (2.6 puan) aşıyor.
WACC: %13.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
24.46
DCF (24.46) güncel fiyatla (%-5.3) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 25.84
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR27.3
Graham içsel değer: SAR27.3. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
10.9x vs 15.4x
Sektör medyanının %29 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.84x vs 1.35x
Sektörden %36 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.9x vs 8.5x
Sektörden %19 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.8 vs %13.2 WACC
ROIC 2.6 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.1 vs %37.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (25.60), TRAMA-99 çizgisi (26.89) ile yakın seviyede (%-4.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 25.60
TRAMA: 26.89
Fark: %-4.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
3030 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.