3020Yamama Saudi Cement

🇸🇦 Tadawul
20.60
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
68/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
65/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR39.7
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR122M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-15.5). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-2.0 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %45.5 → %42.3 (-3.2 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %34.2. Her 100SAR satıştan 34SAR kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %28. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.84. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+18.4 artabilir (SAR122M → SAR144M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%24.9
VaR 95% ?
%2.75
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.82
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.58
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%36.4
15.10.2025 → 15.10.2026
الانحراف ?
-0.36
Parametrik%2.75
Historik%2.27
Cornish-Fisher%2.67
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+27.5%
ROIC ?
7.1%
قيمة DCF ?
1.32
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-15.5 düşerek 121.5M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+0.4)
Hasılat çeyreklik %+4.5 büyüdü (355.0M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-2.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %42.3
Brüt marj değişimi: %-3.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %34.2
FAVÖK çeyreklik %-10.7 düştü (188.9M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %53.2
Toplam borç: 1.9B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.7B SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.38x
Cari oran: 1.54x — yeterli likidite
Nakit %+103.0 arttı → 150.5M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 55.6M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 34.5M SAR
ROE düşük: %2.4
ROA düşük: %1.6
Toplam varlıklar: 7.5B SAR (%-1.9)
Özkaynak: 5.0B SAR (%-1.6)
İşletme kârı pozitif: 123.1M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 16.3x (Faiz: 11.6M SAR)
Ödenmiş sermaye: 202.5M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 436.2M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-30.1
CAPEX: 21.1M SAR (Hasılatın %5.9'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-17.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 24.92 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %16
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %34.2
Net kâr marjı %34.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -8.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.9
ROE %8.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %53.2
FAVÖK marjı %53.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %42.3
Hasılat başına brüt kâr %42.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 7.1x القطاع: 15.4x
F/K 7.1x — sektör medyanının (15.4x) %54 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.84x القطاع: 1.35x
PD/DD 0.84x — sektör medyanının (1.35x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.8x القطاع: 8.5x
EV/EBITDA 7.8x — sektör medyanı (8.5x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.54x
Cari oran 1.54x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.38x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 13.9x
Faiz karşılama 13.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-2.0
Hasılat yıllık %-2.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+0.4
Net kâr yıllık %0.4 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 153.5M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 109.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
68/100
İyi sağlamlık (68/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+27.5%
Artı %27.5 beklenen değer (26.63) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 45.06 | PD/DD hedefi: 34.41 | EV/EBITDA hedefi: 22.79 | DCF hedefi: 5.22
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%7.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
65/100
Orta düzey borç riski (65/100). Faiz karşılama oranı 13.9x — güçlü. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 89/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.1
ROIC (%7.1) sermaye maliyetinin (10.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.32
DCF (1.32) güncel fiyatın %93.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 20.89
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR39.7
Graham içsel değer: SAR39.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
7.1x vs 15.4x
Sektör medyanının %54 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.84x vs 1.35x
Sektörden %38 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.8x vs 8.5x
Sektörden %8 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.1 vs %10.6 WACC
ROIC 3.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%39.1 vs %52.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %39.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (20.60), TRAMA-99 çizgisinin %17.3 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 20.60
TRAMA: 24.92
الفرق: %-17.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
3020 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.