3002Al Jouf Cement

🇸🇦 Tadawul
5.60
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
56/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
70/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
SAR8.3
Ucuz
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
37/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (37/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 6 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR6M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-49.4 geriledi (SAR12M → SAR6M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-49.4 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-6.8 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %22.7 → %19.1 (-3.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.41x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR6M) ama FCF negatif (-SAR30M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.44. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %2.0. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+45.3 artabilir (SAR6M → SAR9M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Düşük
252 أيام
التقلب السنوي ?
%16.6
VaR 95% ?
%1.84
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%2.55
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.14
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%32.6
22.10.2025 → 01.10.2026
الانحراف ?
1.39
Parametrik%1.84
Historik%1.71
Cornish-Fisher%1.24
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+35.7%
ROIC ?
4.8%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-49.4 düşerek 5.9M SAR oldu
Yıllık net kâr %-49.4 geriledi
Hasılat çeyreklik %-6.8 düştü (123.8M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-6.8)
Brüt kâr marjı düşük: %19.1
Brüt marj değişimi: %-3.6 puan
Net kâr marjı düşük: %4.7
FAVÖK çeyreklik %-17.9 düştü (36.2M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %29.3
Toplam borç: 289.9M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 280.0M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.14x
Cari oran güçlü: 3.41x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+134.6 arttı → 9.9M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 850,000 SAR
Serbest nakit akışı negatif: -30.4M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.3
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 2.5B SAR (%+2.2)
Özkaynak: 2.0B SAR (%+1.2)
İşletme kârı pozitif: 12.0M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.8x (Faiz: 6.3M SAR)
Ödenmiş sermaye: 164.8M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 402.3M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-8.9
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %25.3 (31.3M SAR)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 5.54 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %23
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.7
Net kâr marjı %4.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -4.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.0
ROE %2.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %29.3
FAVÖK marjı %29.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %19.1
Hasılat başına brüt kâr %19.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 22.1x القطاع: 15.4x
F/K 22.1x — sektör medyanının (15.4x) %44 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 0.44x القطاع: 1.35x
PD/DD 0.44x — sektör medyanının (1.35x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.0x القطاع: 8.5x
EV/EBITDA 7.0x — sektör medyanı (8.5x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 3.41x
Cari oran 3.41x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.7x
Net Borç/EBITDA 1.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.14x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.7x
Faiz karşılama 6.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-6.8
Hasılat yıllık %-6.8 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-49.4
Net kâr yıllık %-49.4 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 13.4M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 6.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
56/100
İyi sağlamlık (56/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+35.7%
Artı %35.7 beklenen değer (7.37) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 3.50 | PD/DD hedefi: 16.29 | EV/EBITDA hedefi: 6.60
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%4.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
70/100
Orta düzey borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 6.7x — güçlü. Borç/EBITDA 1.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.8
ROIC (%4.8) sermaye maliyetinin (13.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.4
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR8.3
Graham içsel değer: SAR8.3. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
22.1x vs 15.4x
Sektör medyanının %44 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.44x vs 1.35x
Sektörden %68 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.0x vs 8.5x
Sektörden %18 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.8 vs %13.4 WACC
ROIC 8.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.8 vs %32.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (5.60), TRAMA-99 çizgisi (5.54) ile yakın seviyede (%+1.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 5.60
TRAMA: 5.54
الفرق: %+1.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
3002 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.