2300Astra Industrial Group

🇸🇦 Tadawul
52.55
SAR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
65/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
SAR29.7
Pahalı
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
72%
Сводка надежности Lothien
80/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (80/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR50M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+365.2 arttı (SAR11M → SAR50M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+365.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+22.5 arttı (SAR204M → SAR250M). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %29.9 → %34.4 (+4.5 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.1. Her 100SAR satıştan 20SAR kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.70x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR94M) kârın %187'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+124.7 arttı (SAR36M → SAR80M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-61.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
252 дней
Годовая волатильность ?
%35.7
VaR 95% ?
%3.70
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%5.23
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%4.12
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%24.0
11.01.2026 → 03.03.2026
Асимметрия ?
0.93
Parametrik%3.70
Historik%3.36
Cornish-Fisher%2.95
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
-17.8%
ROIC ?
15.0%
Значение DCF ?
11.99
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+365.2 artarak 50.3M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+365.2
Hasılat çeyreklik %+22.5 büyüdü (250.1M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+22.5)
Brüt kâr marjı: %34.4
Brüt marj değişimi: %+4.5 puan
Net kâr marjı yüksek: %20.1
FAVÖK çeyreklik %+124.7 büyüdü (79.9M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %31.9
Toplam borç %-18.1 azaldı → 474.6M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 454.3M SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.74x
Cari oran: 1.49x — yeterli likidite
Nakit %-69.5 azaldı → 20.3M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 104.0M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 94.1M SAR
ROE düşük: %7.8
ROA: %3.7
Toplam varlıklar: 1.4B SAR (%+1.0)
Özkaynak %+10.4 arttı → 645.5M SAR
İşletme kârı pozitif: 60.5M SAR
İşletme kârı büyüme: %+70.3
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.7x (Faiz: 10.4M SAR)
Ödenmiş sermaye: 37.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 181.8M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+14385.3
CAPEX: 9.9M SAR (Hasılatın %3.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 62.71 SAR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %20.1
Net kâr marjı %20.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +14.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.5
ROE %13.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %31.9
FAVÖK marjı %31.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %34.4
Hasılat başına brüt kâr %34.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Оценка
F/K Oranı 25.2x Сектор: 28.6x
F/K 25.2x — sektör medyanına (28.6x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 3.24x Сектор: 1.59x
PD/DD 3.24x — sektör medyanının %104 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 13.6x Сектор: 10.9x
EV/EBITDA 13.6x — sektör medyanının (10.9x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Задолженность
Cari Oran 1.49x
Cari oran 1.49x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.74x
Borç/Özkaynak 0.74x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.5x
Faiz karşılama 4.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+22.5
Hasılat yıllık %22.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+365.2
Net kâr yıllık %365.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 29.0M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 10.8M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-17.8%
Eksi %17.8 beklenen değer (46.35) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 70.64 | PD/DD hedefi: 28.61 | EV/EBITDA hedefi: 45.17 | DCF hedefi: 14.09
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
65/100
Orta düzey borç riski (65/100). Faiz karşılama oranı 4.5x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 80/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.0
ROIC (%15.0) sermaye maliyetini hafifçe (3.1 puan) aşıyor.
WACC: %11.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.99
DCF (11.99) güncel fiyatın %78.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 56.35
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR29.7
Graham içsel değer: SAR29.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
25.2x vs 28.6x
Sektör medyanının %12 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.24x vs 1.59x
Sektörden %104 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.6x vs 10.9x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.0 vs %11.9 WACC
ROIC 3.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.6 vs %21.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (52.55), TRAMA-99 çizgisinin %16.2 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Цена:: 52.55
TRAMA: 62.71
Разница: %-16.2
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
2300 — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.