2300Astra Industrial Group

🇸🇦 Tadawul
52.55
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
65/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
SAR29.7
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
80/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (80/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR50M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+365.2 arttı (SAR11M → SAR50M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+365.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+22.5 arttı (SAR204M → SAR250M). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %29.9 → %34.4 (+4.5 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.1. Her 100SAR satıştan 20SAR kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.70x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR94M) kârın %187'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+124.7 arttı (SAR36M → SAR80M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-61.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%35.7
VaR 95% ?
%3.70
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.23
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.12
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%24.0
11.01.2026 → 03.03.2026
الانحراف ?
0.93
Parametrik%3.70
Historik%3.36
Cornish-Fisher%2.95
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-17.8%
ROIC ?
15.0%
قيمة DCF ?
11.99
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+365.2 artarak 50.3M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+365.2
Hasılat çeyreklik %+22.5 büyüdü (250.1M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+22.5)
Brüt kâr marjı: %34.4
Brüt marj değişimi: %+4.5 puan
Net kâr marjı yüksek: %20.1
FAVÖK çeyreklik %+124.7 büyüdü (79.9M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %31.9
Toplam borç %-18.1 azaldı → 474.6M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 454.3M SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.74x
Cari oran: 1.49x — yeterli likidite
Nakit %-69.5 azaldı → 20.3M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 104.0M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 94.1M SAR
ROE düşük: %7.8
ROA: %3.7
Toplam varlıklar: 1.4B SAR (%+1.0)
Özkaynak %+10.4 arttı → 645.5M SAR
İşletme kârı pozitif: 60.5M SAR
İşletme kârı büyüme: %+70.3
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.7x (Faiz: 10.4M SAR)
Ödenmiş sermaye: 37.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 181.8M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+14385.3
CAPEX: 9.9M SAR (Hasılatın %3.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 62.71 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %20.1
Net kâr marjı %20.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +14.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.5
ROE %13.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %31.9
FAVÖK marjı %31.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %34.4
Hasılat başına brüt kâr %34.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 25.2x القطاع: 28.6x
F/K 25.2x — sektör medyanına (28.6x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 3.24x القطاع: 1.59x
PD/DD 3.24x — sektör medyanının %104 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 13.6x القطاع: 10.9x
EV/EBITDA 13.6x — sektör medyanının (10.9x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.49x
Cari oran 1.49x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.74x
Borç/Özkaynak 0.74x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.5x
Faiz karşılama 4.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+22.5
Hasılat yıllık %22.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+365.2
Net kâr yıllık %365.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 29.0M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 10.8M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-17.8%
Eksi %17.8 beklenen değer (46.35) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 70.64 | PD/DD hedefi: 28.61 | EV/EBITDA hedefi: 45.17 | DCF hedefi: 14.09
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
65/100
Orta düzey borç riski (65/100). Faiz karşılama oranı 4.5x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 80/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.0
ROIC (%15.0) sermaye maliyetini hafifçe (3.1 puan) aşıyor.
WACC: %11.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.99
DCF (11.99) güncel fiyatın %78.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 56.35
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR29.7
Graham içsel değer: SAR29.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
25.2x vs 28.6x
Sektör medyanının %12 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.24x vs 1.59x
Sektörden %104 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.6x vs 10.9x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.0 vs %11.9 WACC
ROIC 3.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.6 vs %21.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (52.55), TRAMA-99 çizgisinin %16.2 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 52.55
TRAMA: 62.71
الفرق: %-16.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2300 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.