2290Yanbu National Petrochemical (Yansab)

🇸🇦 Tadawul
31.66
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
23/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR13.9
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
80/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (80/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 4 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR259M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+2204.9 arttı (SAR11M → SAR259M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+480.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+42.3 arttı (SAR1.3B → SAR1.9B). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %11.6 → %28.4 (+16.8 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından SAR456M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.32x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR259M) ama FCF negatif (-SAR126M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+95.8 arttı (SAR278M → SAR545M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 62.4. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Düşük ROE
ROE: %2.1. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-54.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%34.7
VaR 95% ?
%3.61
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.10
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.08
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.1
15.10.2025 → 02.03.2026
الانحراف ?
1.21
Parametrik%3.61
Historik%3.06
Cornish-Fisher%2.62
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-25.8%
ROIC ?
2.7%
قيمة DCF ?
8.15
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+2204.9 artarak 258.8M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+480.9
Hasılat çeyreklik %+42.3 büyüdü (1.9B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+34.8)
Brüt kâr marjı: %28.4
Brüt marj değişimi: %+16.8 puan
Net kâr marjı: %13.8
FAVÖK çeyreklik %+95.8 büyüdü (544.5M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %29.0
Toplam borç: 105.9M SAR
Net nakit pozisyonunda: -455.8M SAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Cari oran güçlü: 3.32x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+155.0 arttı → 561.7M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 8.9M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -126.1M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.5
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar: 13.2B SAR (%+3.6)
Özkaynak: 10.5B SAR (%+2.9)
İşletme kârı pozitif: 274.4M SAR
İşletme kârı büyüme: %+2153.6
Ödenmiş sermaye: 562.5M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.8B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+11.5
CAPEX: 135.0M SAR (Hasılatın %7.2'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.1
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 33.01 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %13.8
Net kâr marjı %13.8 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +12.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.1
ROE %2.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %29.0
FAVÖK marjı %29.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %28.4
Hasılat başına brüt kâr %28.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 62.4x القطاع: 28.6x
F/K 62.4x — sektör medyanının (28.6x) %118 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.72x القطاع: 1.59x
PD/DD 1.72x — sektör medyanının (1.59x) %8 üzerinde.
EV/EBITDA 12.9x القطاع: 10.9x
EV/EBITDA 12.9x — sektör medyanının (10.9x) %18 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 3.32x
Cari oran 3.32x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11356.1x
Faiz karşılama 11356.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+34.8
Hasılat yıllık %34.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+480.9
Net kâr yıllık %480.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 176.0M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -43.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-25.8%
Eksi %25.8 beklenen değer (23.78) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 17.00 | PD/DD hedefi: 30.01 | EV/EBITDA hedefi: 27.18 | DCF hedefi: 8.15
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%2.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 11356.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 48/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.7
ROIC (%2.7) sermaye maliyetinin (11.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %11.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
8.15
DCF (8.15) güncel fiyatın %74.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 32.04
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR13.9
Graham içsel değer: SAR13.9. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
62.4x vs 28.6x
Sektör medyanının %118 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.72x vs 1.59x
Sektörden %8 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.9x vs 10.9x
Sektörden %18 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%2.7 vs %11.6 WACC
ROIC 8.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.4 vs %22.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (31.66), TRAMA-99 çizgisi (33.01) ile yakın seviyede (%-4.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 31.66
TRAMA: 33.01
الفرق: %-4.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2290 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.