2280Almarai

🇸🇦 Tadawul
43.04
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
40/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR34.1
Pahalı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR636M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-13.2). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR636M) ama FCF negatif (-SAR57M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.4
VaR 95% ?
%2.47
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.48
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.66
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%20.1
16.10.2025 → 26.02.2026
Çarpıklık ?
1.48
Parametrik%2.47
Historik%2.19
Cornish-Fisher%1.55
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-9.3%
ROIC ?
8.7%
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-13.2 düşerek 635.7M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-1.7)
Hasılat çeyreklik %-4.7 düştü (5.9B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+11.0)
Brüt kâr marjı: %31.1
Net kâr marjı: %10.8
FAVÖK yatay seyrede (1.5B SAR)
FAVÖK marjı: %24.7
Toplam borç: 14.4B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 13.9B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.70x
Cari oran: 1.50x — yeterli likidite
Nakit %-69.4 azaldı → 496.1M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B SAR
Serbest nakit akışı negatif: -56.7M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 42.8B SAR (%+0.6)
Özkaynak: 20.6B SAR (%-2.3)
İşletme kârı pozitif: 863.0M SAR
Faiz karşılama oranı: 3.9x (Faiz: 370.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 994.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.8B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-13.2
CAPEX: 1.2B SAR (Hasılatın %19.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.8
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 44.72 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %10.8
Net kâr marjı %10.8 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.8
ROE %8.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %24.7
FAVÖK marjı %24.7 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %31.1
Hasılat başına brüt kâr %31.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 17.6x Sektör: 15.5x
F/K 17.6x — sektör medyanının (15.5x) %13 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.08x Sektör: 1.79x
PD/DD 2.08x — sektör medyanının (1.79x) %16 üzerinde.
EV/EBITDA 10.0x Sektör: 8.0x
EV/EBITDA 10.0x — sektör medyanının (8.0x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.50x
Cari oran 1.50x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.70x
Borç/Özkaynak 0.70x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.5x
Faiz karşılama 6.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+11.0
Hasılat yıllık %11.0 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-1.7
Net kâr yıllık %-1.7 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 731.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 447.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-9.3%
Eksi %9.3 beklenen değer (39.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 38.75 | PD/DD hedefi: 38.08 | EV/EBITDA hedefi: 34.50
Damodaran Değerleme
40/100
Düşük Damodaran skoru (40/100). ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 6.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 67/100 | Borç Servis: 88/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.7
ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin (8.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.9
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR34.1
Graham içsel değer: SAR34.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
17.6x vs 15.5x
Sektör medyanının %13 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.08x vs 1.79x
Sektörden %16 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.0x vs 8.0x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.7 vs %8.9 WACC
ROIC 0.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.9 vs %24.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (43.04), TRAMA-99 çizgisi (44.72) ile yakın seviyede (%-3.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 43.04
TRAMA: 44.72
Fark: %-3.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
2280 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.