2280Almarai

🇸🇦 Tadawul
43.04
SAR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
40/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR34.1
Pahalı
Активная метрика?
3/4
Уверенность?
69%
Сводка надежности Lothien
44/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (44/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR636M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-13.2). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR636M) ama FCF negatif (-SAR57M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Orta
252 дней
Годовая волатильность ?
%23.4
VaR 95% ?
%2.47
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%3.48
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%2.66
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%20.1
16.10.2025 → 26.02.2026
Асимметрия ?
1.48
Parametrik%2.47
Historik%2.19
Cornish-Fisher%1.55
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
-9.3%
ROIC ?
8.7%
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-13.2 düşerek 635.7M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-1.7)
Hasılat çeyreklik %-4.7 düştü (5.9B SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+11.0)
Brüt kâr marjı: %31.1
Net kâr marjı: %10.8
FAVÖK yatay seyrede (1.5B SAR)
FAVÖK marjı: %24.7
Toplam borç: 14.4B SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 13.9B SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.70x
Cari oran: 1.50x — yeterli likidite
Nakit %-69.4 azaldı → 496.1M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B SAR
Serbest nakit akışı negatif: -56.7M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 42.8B SAR (%+0.6)
Özkaynak: 20.6B SAR (%-2.3)
İşletme kârı pozitif: 863.0M SAR
Faiz karşılama oranı: 3.9x (Faiz: 370.2M SAR)
Ödenmiş sermaye: 994.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.8B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %-13.2
CAPEX: 1.2B SAR (Hasılatın %19.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.8
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 44.72 SAR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %10.8
Net kâr marjı %10.8 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.8
ROE %8.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %24.7
FAVÖK marjı %24.7 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %31.1
Hasılat başına brüt kâr %31.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Оценка
F/K Oranı 17.6x Сектор: 15.5x
F/K 17.6x — sektör medyanının (15.5x) %13 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.08x Сектор: 1.79x
PD/DD 2.08x — sektör medyanının (1.79x) %16 üzerinde.
EV/EBITDA 10.0x Сектор: 8.0x
EV/EBITDA 10.0x — sektör medyanının (8.0x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Задолженность
Cari Oran 1.50x
Cari oran 1.50x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.70x
Borç/Özkaynak 0.70x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.5x
Faiz karşılama 6.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+11.0
Hasılat yıllık %11.0 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-1.7
Net kâr yıllık %-1.7 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 731.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 447.8M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-9.3%
Eksi %9.3 beklenen değer (39.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 38.75 | PD/DD hedefi: 38.08 | EV/EBITDA hedefi: 34.50
Damodaran Değerleme
40/100
Düşük Damodaran skoru (40/100). ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 6.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 67/100 | Borç Servis: 88/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.7
ROIC (%8.7) sermaye maliyetinin (8.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.9
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR34.1
Graham içsel değer: SAR34.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
17.6x vs 15.5x
Sektör medyanının %13 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.08x vs 1.79x
Sektörden %16 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.0x vs 8.0x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.7 vs %8.9 WACC
ROIC 0.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.9 vs %24.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (43.04), TRAMA-99 çizgisi (44.72) ile yakın seviyede (%-3.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 43.04
TRAMA: 44.72
Разница: %-3.8
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
2280 — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.