2170Alujain Holding

🇸🇦 Tadawul
25.38
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
75/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -10.4769 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
2/4
ثقة?
56%
ملخص متانة لوذيان
86/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (86/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 11 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR92M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+654.7 arttı (SAR12M → SAR92M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+639.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+48.3 arttı (SAR365M → SAR542M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+71.3 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %10.7 → %28.0 (+17.4 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %17.0. Her 100SAR satıştan 17SAR kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.18x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR92M) ama FCF negatif (-SAR185M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+203.5 arttı (SAR60M → SAR183M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.71. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Negatif ROE
ROE: %-28.8. Şirket özsermayesini eritiyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-56.2 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%31.2
VaR 95% ?
%3.32
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.66
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.03
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%36.5
16.10.2025 → 01.03.2026
الانحراف ?
1.04
Parametrik%3.32
Historik%2.98
Cornish-Fisher%2.47
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+21.5%
ROIC ?
0.9%
قيمة DCF ?
1.47
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+654.7 artarak 91.9M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+639.4
Hasılat çeyreklik %+48.3 büyüdü (541.9M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+71.3)
Brüt kâr marjı: %28.0
Brüt marj değişimi: %+17.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %17.0
FAVÖK çeyreklik %+203.5 büyüdü (183.4M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %33.9
Toplam borç: 271.1M SAR
Net borç: 44.8M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.11x
Cari oran güçlü: 2.18x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-43.8 azaldı → 226.3M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 6.3M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -185.2M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.6
ROA: %2.1
Toplam varlıklar: 4.4B SAR (%+4.3)
Özkaynak: 2.6B SAR (%+3.7)
İşletme kârı pozitif: 127.6M SAR
İşletme kârı büyüme: %+933.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 1358.9x (Faiz: 135,000 SAR)
Ödenmiş sermaye: 69.2M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 772.1M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+5.7
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %35.3 (191.5M SAR)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-9.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 28.04 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %17.0
Net kâr marjı %17.0 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +13.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-28.8
ROE %-28.8 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %33.9
FAVÖK marjı %33.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %28.0
Hasılat başına brüt kâr %28.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-16.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-16.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
PD/DD Oranı 0.71x القطاع: 1.59x
PD/DD 0.71x — sektör medyanının (1.59x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.18x
Cari oran 2.18x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Borç / Özkaynak 0.11x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı -127.2x
Faiz karşılama -127.2x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+71.3
Hasılat yıllık %71.3 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+639.4
Net kâr yıllık %639.4 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 39.6M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -481.1M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+21.5%
Artı %21.5 beklenen değer (31.77) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %56.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 59.92 | DCF hedefi: 6.54
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%0.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
75/100
Düşük borç riski (75/100). Faiz karşılama oranı -127.2x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 97/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 24/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.9
ROIC (%0.9) sermaye maliyetinin (12.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.47
DCF (1.47) güncel fiyatın %94.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 26.14
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -10.4769 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
0.71x vs 1.59x
Sektörden %56 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC vs WACC
%0.9 vs %12.6 WACC
ROIC 11.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-45.4 vs %-58.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-45.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (25.38), TRAMA-99 çizgisinin %9.5 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 25.38
TRAMA: 28.04
الفرق: %-9.5
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2170 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.