2120Saudi Ceramic

🇸🇦 Tadawul
13.91
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
28/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.1366 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
1/4
ثقة?
48%
ملخص متانة لوذيان
75/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (75/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR7M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+130.1 arttı (-SAR25M → SAR7M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+130.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+139.0 arttı (SAR7M → SAR16M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+139.0 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %-20.0 → %-8.4 (+11.6 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %47.2. Her 100SAR satıştan 47SAR kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR7M) ama FCF negatif (-SAR729,095). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+138.3 arttı (-SAR30M → SAR11M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.80. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Negatif ROE
ROE: %-6.4. Şirket özsermayesini eritiyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-111.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%26.7
VaR 95% ?
%2.97
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.12
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.86
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%42.2
26.10.2025 → 14.10.2026
الانحراف ?
0.02
Parametrik%2.97
Historik%3.03
Cornish-Fisher%2.92
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+59.2%
ROIC ?
-5.7%
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+130.1 artarak 7.5M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+130.1
Hasılat çeyreklik %+139.0 büyüdü (15.8M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+139.0)
Brüt kâr marjı düşük: %-8.4
Brüt marj değişimi: %+11.6 puan
Net kâr marjı yüksek: %47.2
FAVÖK çeyreklik %+138.3 büyüdü (11.4M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %71.9
Toplam borç: 163.9M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 144.0M SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.16x
Cari oran: 1.85x — yeterli likidite
Nakit %-95.7 azaldı → 19.9M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -711,201 SAR
Serbest nakit akışı negatif: -729,095 SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 1.2B SAR (%-2.8)
Özkaynak: 1.0B SAR (%-3.3)
İşletme kârı pozitif: 11.1M SAR
İşletme kârı büyüme: %+137.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.6x (Faiz: 2.5M SAR)
Ödenmiş sermaye: 59.0M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 148.7M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+29.2
Fiyat TRAMA-99 altında: %-15.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 16.46 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %47.2
Net kâr marjı %47.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +422.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-6.4
ROE %-6.4 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %71.9
FAVÖK marjı %71.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %-8.4
Hasılat başına brüt kâr %-8.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %57.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %57.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
PD/DD Oranı 0.80x القطاع: 1.79x
PD/DD 0.80x — sektör medyanının (1.79x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.85x
Cari oran 1.85x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Borç / Özkaynak 0.16x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı -7.9x
Faiz karşılama -7.9x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+139.0
Hasılat yıllık %139.0 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+130.1
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 30.4M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -24.8M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+59.2%
Artı %59.2 beklenen değer (22.12) ile güncel fiyat karşılaştırması. 1/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %48.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 31.03
Damodaran Değerleme
28/100
Düşük Damodaran skoru (28/100). ROIC (%-5.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı -7.9x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 92/100 | Kalite: 15/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-5.7
ROIC (%-5.7) sermaye maliyetinin (12.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.1
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.1366 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
0.80x vs 1.79x
Sektörden %55 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC vs WACC
%-5.7 vs %12.1 WACC
ROIC 17.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (13.91), TRAMA-99 çizgisinin %15.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 13.91
TRAMA: 16.46
الفرق: %-15.5
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2120 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.