2110National Company for Glass Industries

🇸🇦 Tadawul
179.10
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
35/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
ROIC hesaplanamadı: yatırılan sermaye ≤ 0 (özkaynak + net borç) — bu bilançoda ROIC paydası tanımsız; DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
22/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
1/4
Güven?
43%
Lothien Sağlamlık Özeti
29/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (29/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 7 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR2M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-90.8 geriledi (SAR27M → SAR2M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-90.8 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-18.3 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-18.3 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %-14.3 → %-37.1 (-22.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.22x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR2M) ama FCF negatif (-SAR32M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+125.1 arttı (-SAR22M → SAR5M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.2. Makul değerleme aralığında.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+49.3 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+424.8 artabilir (SAR2M → SAR13M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%34.0
VaR 95% ?
%3.42
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.88
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.30
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.7
15.06.2026 → 16.07.2026
Çarpıklık ?
0.94
Parametrik%3.42
Historik%2.97
Cornish-Fisher%2.60
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-3.9%
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-90.8 düşerek 2.5M SAR oldu
Yıllık net kâr %-90.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %-18.3 düştü (26.0M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-18.3)
Brüt kâr marjı düşük: %-37.1
Brüt marj değişimi: %-22.8 puan
Net kâr marjı: %9.5
FAVÖK çeyreklik %+125.1 büyüdü (5.5M SAR)
FAVÖK marjı: %21.0
Toplam borç: 108.1M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 104.5M SAR
Cari oran < 1: 0.22x — likidite riski
Nakit %-50.9 azaldı → 3.6M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -29.9M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -31.7M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar %+10.9 büyüdü → 887.1M SAR
Özkaynak %+49.3 arttı → -159.2M SAR
İşletme kârı negatif: -33.8M SAR — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı güçlü: 19.0x (Faiz: 288,000 SAR)
Ödenmiş sermaye: 6.7M SAR
Net işletme sermayesi negatif: -669.5M SAR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-83.1
CAPEX: 1.8M SAR (Hasılatın %7.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+22.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 146.05 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %21
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %9.5
Net kâr marjı %9.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -74.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-35.1
ROE %-35.1 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %21.0
FAVÖK marjı %21.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %-37.1
Hasılat başına brüt kâr %-37.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-22.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-22.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 14.2x Sektör: 15.5x
F/K 14.2x — sektör medyanına (15.5x) kıyasla makul seviyelerde.
Borçluluk
Cari Oran 0.22x
Cari oran 0.22x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Faiz Karşılama Oranı -51.9x
Faiz karşılama -51.9x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-18.3
Hasılat yıllık %-18.3 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-90.8
Net kâr yıllık %-90.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 31.4M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 13.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
35/100
Zayıf sağlamlık (35/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-3.9%
Eksi %3.9 beklenen değer (170.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 1/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %43.
Bileşenler: FK hedefi: 161.09
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC hesaplanamadı: yatırılan sermaye ≤ 0 (özkaynak + net borç) — bu bilançoda ROIC paydası tanımsız; DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
22/100
Yüksek borç riski (22/100). Faiz karşılama oranı -51.9x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 11/100 | Kalite: 65/100
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
14.2x vs 15.5x
Sektör medyanının %8 altında — ucuz
Net Kâr Marjı (TTM)
%68.3 vs %-49.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %68.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (179.10), TRAMA-99 çizgisinin %22.6 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Fiyat:: 179.10
TRAMA: 146.05
Fark: %+22.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
2110 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.