2110National Company for Glass Industries

🇸🇦 Tadawul
179.10
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
35/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
ROIC hesaplanamadı: yatırılan sermaye ≤ 0 (özkaynak + net borç) — bu bilançoda ROIC paydası tanımsız; DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
22/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
1/4
ثقة?
43%
ملخص متانة لوذيان
29/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (29/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 7 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR2M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-90.8 geriledi (SAR27M → SAR2M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-90.8 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-18.3 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-18.3 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %-14.3 → %-37.1 (-22.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.22x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR2M) ama FCF negatif (-SAR32M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+125.1 arttı (-SAR22M → SAR5M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.2. Makul değerleme aralığında.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+49.3 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+424.8 artabilir (SAR2M → SAR13M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%34.0
VaR 95% ?
%3.42
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.88
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.30
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%18.7
15.06.2026 → 16.07.2026
الانحراف ?
0.94
Parametrik%3.42
Historik%2.97
Cornish-Fisher%2.60
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-3.9%
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-90.8 düşerek 2.5M SAR oldu
Yıllık net kâr %-90.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %-18.3 düştü (26.0M SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-18.3)
Brüt kâr marjı düşük: %-37.1
Brüt marj değişimi: %-22.8 puan
Net kâr marjı: %9.5
FAVÖK çeyreklik %+125.1 büyüdü (5.5M SAR)
FAVÖK marjı: %21.0
Toplam borç: 108.1M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 104.5M SAR
Cari oran < 1: 0.22x — likidite riski
Nakit %-50.9 azaldı → 3.6M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -29.9M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -31.7M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar %+10.9 büyüdü → 887.1M SAR
Özkaynak %+49.3 arttı → -159.2M SAR
İşletme kârı negatif: -33.8M SAR — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı güçlü: 19.0x (Faiz: 288,000 SAR)
Ödenmiş sermaye: 6.7M SAR
Net işletme sermayesi negatif: -669.5M SAR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-83.1
CAPEX: 1.8M SAR (Hasılatın %7.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+22.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 146.05 SAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %21
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %9.5
Net kâr marjı %9.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -74.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-35.1
ROE %-35.1 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %21.0
FAVÖK marjı %21.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %-37.1
Hasılat başına brüt kâr %-37.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-22.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-22.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 14.2x القطاع: 15.5x
F/K 14.2x — sektör medyanına (15.5x) kıyasla makul seviyelerde.
المديونية
Cari Oran 0.22x
Cari oran 0.22x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Faiz Karşılama Oranı -51.9x
Faiz karşılama -51.9x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-18.3
Hasılat yıllık %-18.3 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-90.8
Net kâr yıllık %-90.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 31.4M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 13.7M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
35/100
Zayıf sağlamlık (35/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-3.9%
Eksi %3.9 beklenen değer (170.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 1/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %43.
Bileşenler: FK hedefi: 161.09
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC hesaplanamadı: yatırılan sermaye ≤ 0 (özkaynak + net borç) — bu bilançoda ROIC paydası tanımsız; DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
22/100
Yüksek borç riski (22/100). Faiz karşılama oranı -51.9x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 11/100 | Kalite: 65/100
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
14.2x vs 15.5x
Sektör medyanının %8 altında — ucuz
Net Kâr Marjı (TTM)
%68.3 vs %-49.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %68.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (179.10), TRAMA-99 çizgisinin %22.6 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
السعر:: 179.10
TRAMA: 146.05
الفرق: %+22.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2110 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.