2040Saudi Arabia Fertilizers (SAFCO)

🇸🇦 Tadawul
20.66
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
40/100
Dalio Risk ?
62/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR23.4
Makul
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR20M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-55.2 geriledi (SAR45M → SAR20M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-55.2 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %28.8 → %33.2 (+4.3 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR47M) kârın %232'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.4. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+140.3 artabilir (SAR20M → SAR49M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%24.6
VaR 95% ?
%2.69
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.75
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.35
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%33.5
23.10.2025 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
0.06
Parametrik%2.69
Historik%2.97
Cornish-Fisher%2.66
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+13.7%
ROIC ?
8.2%
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-55.2 düşerek 20.2M SAR oldu
Yıllık net kâr %-55.2 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (377.9M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.4)
Brüt kâr marjı: %33.2
Brüt marj değişimi: %+4.3 puan
Net kâr marjı: %5.4
FAVÖK çeyreklik %+12.6 büyüdü (71.0M SAR)
FAVÖK marjı: %18.8
Toplam borç %+10.3 arttı → 938.3M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 900.9M SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.61x
Cari oran: 1.31x — yeterli likidite
Nakit %-22.8 azaldı → 37.4M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 97.2M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 46.9M SAR
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 2.9B SAR (%+3.0)
Özkaynak: 1.5B SAR (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 34.6M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.9x (Faiz: 9.0M SAR)
Ödenmiş sermaye: 99.7M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 292.9M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+36.8
CAPEX: 50.3M SAR (Hasılatın %13.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-23.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 26.86 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %5.4
Net kâr marjı %5.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -6.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.0
ROE %10.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %18.8
FAVÖK marjı %18.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %33.2
Hasılat başına brüt kâr %33.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 13.4x Sektör: 15.1x
F/K 13.4x — sektör medyanına (15.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.35x Sektör: 2.34x
PD/DD 1.35x — sektör medyanının (2.34x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.5x Sektör: 8.3x
EV/EBITDA 11.5x — sektör medyanının (8.3x) %39 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.31x
Cari oran 1.31x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.61x
Borç/Özkaynak 0.61x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.3x
Faiz karşılama 7.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.4
Hasılat yıllık %1.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-55.2
Net kâr yıllık %-55.2 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 45.2M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 18.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+13.7%
Artı %13.7 beklenen değer (23.82) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 24.10 | PD/DD hedefi: 37.38 | EV/EBITDA hedefi: 15.10
Damodaran Değerleme
40/100
Düşük Damodaran skoru (40/100). ROIC (%8.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 7.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 74/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.2
ROIC (%8.2) sermaye maliyetinin (9.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.8
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR23.4
Graham içsel değer: SAR23.4. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
13.4x vs 15.1x
Sektör medyanının %11 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.35x vs 2.34x
Sektörden %42 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.5x vs 8.3x
Sektörden %39 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.2 vs %9.8 WACC
ROIC 1.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.4 vs %17.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (20.66), TRAMA-99 çizgisinin %23.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 20.66
TRAMA: 26.86
Fark: %-23.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
2040 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.