2040Saudi Arabia Fertilizers (SAFCO)

🇸🇦 Tadawul
20.66
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
40/100
Dalio Risk ?
62/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
SAR23.4
Makul
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR20M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-55.2 geriledi (SAR45M → SAR20M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-55.2 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %28.8 → %33.2 (+4.3 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR47M) kârın %232'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.4. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+140.3 artabilir (SAR20M → SAR49M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%24.6
VaR 95% ?
%2.69
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.75
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.35
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%33.5
23.10.2025 → 15.10.2026
الانحراف ?
0.06
Parametrik%2.69
Historik%2.97
Cornish-Fisher%2.66
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+13.7%
ROIC ?
8.2%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-55.2 düşerek 20.2M SAR oldu
Yıllık net kâr %-55.2 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (377.9M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.4)
Brüt kâr marjı: %33.2
Brüt marj değişimi: %+4.3 puan
Net kâr marjı: %5.4
FAVÖK çeyreklik %+12.6 büyüdü (71.0M SAR)
FAVÖK marjı: %18.8
Toplam borç %+10.3 arttı → 938.3M SAR
Net borç hasılatın üzerinde: 900.9M SAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.61x
Cari oran: 1.31x — yeterli likidite
Nakit %-22.8 azaldı → 37.4M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 97.2M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 46.9M SAR
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 2.9B SAR (%+3.0)
Özkaynak: 1.5B SAR (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 34.6M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.9x (Faiz: 9.0M SAR)
Ödenmiş sermaye: 99.7M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 292.9M SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+36.8
CAPEX: 50.3M SAR (Hasılatın %13.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-23.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 26.86 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %5.4
Net kâr marjı %5.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -6.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.0
ROE %10.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %18.8
FAVÖK marjı %18.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %33.2
Hasılat başına brüt kâr %33.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 13.4x القطاع: 15.1x
F/K 13.4x — sektör medyanına (15.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.35x القطاع: 2.34x
PD/DD 1.35x — sektör medyanının (2.34x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.5x القطاع: 8.3x
EV/EBITDA 11.5x — sektör medyanının (8.3x) %39 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.31x
Cari oran 1.31x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.61x
Borç/Özkaynak 0.61x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.3x
Faiz karşılama 7.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.4
Hasılat yıllık %1.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-55.2
Net kâr yıllık %-55.2 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 45.2M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 18.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+13.7%
Artı %13.7 beklenen değer (23.82) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 24.10 | PD/DD hedefi: 37.38 | EV/EBITDA hedefi: 15.10
Damodaran Değerleme
40/100
Düşük Damodaran skoru (40/100). ROIC (%8.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 7.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 74/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.2
ROIC (%8.2) sermaye maliyetinin (9.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.8
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR23.4
Graham içsel değer: SAR23.4. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
13.4x vs 15.1x
Sektör medyanının %11 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.35x vs 2.34x
Sektörden %42 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.5x vs 8.3x
Sektörden %39 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.2 vs %9.8 WACC
ROIC 1.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.4 vs %17.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (20.66), TRAMA-99 çizgisinin %23.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 20.66
TRAMA: 26.86
الفرق: %-23.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
2040 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.