2010Saudi Basic Industries (SABIC)

🇸🇦 Tadawul
44.56
SAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
69/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -7.1074 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
47/100
Lothien Sağlamlık: Orta (47/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Zarar
Son çeyrekte -SAR833M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-6412.5 geriledi (SAR13M → -SAR833M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+79.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-17.9 düştü. Şirket daralmada.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.43x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Negatif ROE
ROE: %-17.2. Şirket özsermayesini eritiyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-6412.5) ama yıllık bazda artış (%+79.5). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+29.7 artabilir (-SAR833M → -SAR586M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%22.2
VaR 95% ?
%2.42
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.37
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.63
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%28.0
19.10.2025 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
1.19
Parametrik%2.42
Historik%2.06
Cornish-Fisher%1.78
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+20.7%
ROIC ?
4.2%
DCF Değer ?
46.99
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-6412.5 düşerek -832.9M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+79.5
Hasılat çeyreklik %-5.1 düştü (24.8B SAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-17.9)
Brüt kâr marjı düşük: %17.5
Brüt marj değişimi: %-2.1 puan
Net kâr marjı negatif: %-3.4 — zarar ediyor
FAVÖK çeyreklik %-11.8 düştü (4.3B SAR)
FAVÖK marjı: %17.2
Toplam borç %+17.7 arttı → 45.5B SAR
Net borç: 14.2B SAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.37x
Cari oran güçlü: 2.43x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+27.5 arttı → 31.3B SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 182.2M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -1.4B SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE negatif: %-0.7 — zarar var
ROA düşük: %-0.3
Toplam varlıklar: 245.2B SAR (%+3.1)
Özkaynak: 123.5B SAR (%-0.3)
İşletme kârı pozitif: 313.1M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.3x (Faiz: 581.1M SAR)
Ödenmiş sermaye: 3.0B SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 53.4B SAR
İşletme sermayesi değişimi: %+47.2
CAPEX: 1.6B SAR (Hasılatın %6.4'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 50.62 SAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %-3.4
Net kâr marjı %-3.4 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -3.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-17.2
ROE %-17.2 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %17.2
FAVÖK marjı %17.2 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %17.5
Hasılat başına brüt kâr %17.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
PD/DD Oranı 1.09x Sektör: 1.59x
PD/DD 1.09x — sektör medyanının (1.59x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.2x Sektör: 10.9x
EV/EBITDA 8.2x — sektör medyanı (10.9x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 2.43x
Cari oran 2.43x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.37x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 7.7x
Faiz karşılama 7.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-17.9
Hasılat yıllık %-17.9 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+79.5
Zarar %79.5 azaldı — iyileşme devam ediyor.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 719.5M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -11.4B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+20.7%
Artı %20.7 beklenen değer (53.96) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 65.36 | EV/EBITDA hedefi: 59.79 | DCF hedefi: 46.99
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). ROIC (%4.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
69/100
Orta düzey borç riski (69/100). Faiz karşılama oranı 7.7x — güçlü. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 83/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 26/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.2
ROIC (%4.2) sermaye maliyetinin (8.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.99
DCF (46.99) güncel fiyatla (%+5.1) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 44.70
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -7.1074 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
PD/DD Oranı
1.09x vs 1.59x
Sektörden %32 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.2x vs 10.9x
Sektörden %25 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.2 vs %8.7 WACC
ROIC 4.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-21.9 vs %18.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-21.9
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (44.56), TRAMA-99 çizgisinin %12.0 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 44.56
TRAMA: 50.62
Fark: %-12.0
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
2010 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.