000538

🇨🇳 Çin Borsası
53.08
CNY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
81/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
76/100
Dalio Risk ?
97/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥42.6
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
87/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (87/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 10 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥1.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+29.1 arttı (¥1.3B → ¥1.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.3 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %16.2. Her 100¥ satıştan 16¥ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥9.2B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.64x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-86.1 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥3.2B) kârın %192'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+49.8 arttı (¥1.3B → ¥1.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.9. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 81/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-18.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Düşük
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%14.3
VaR 95% ?
%1.51
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.12
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.07
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.6
16.10.2025 → 26.06.2026
Çarpıklık ?
-0.05
Parametrik%1.51
Historik%1.49
Cornish-Fisher%1.49
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+35.8%
ROIC ?
16.1%
DCF Değer ?
135.89
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+29.1 artarak 1.7B CNY oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+342.1
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (10.3B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-2.4)
Brüt kâr marjı: %29.4
Net kâr marjı yüksek: %16.2
FAVÖK çeyreklik %+49.8 büyüdü (1.9B CNY)
FAVÖK marjı: %18.7
Toplam borç %-86.1 azaldı → 325.2M CNY
Net nakit pozisyonunda: -9.2B CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Cari oran güçlü: 2.64x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-30.0 azaldı → 9.6B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 3.2B CNY
ROE düşük: %4.1
ROA: %3.0
Toplam varlıklar: 55.1B CNY (%+1.6)
Özkaynak: 41.0B CNY (%+1.4)
İşletme kârı pozitif: 1.4B CNY
İşletme kârı büyüme: %+14.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 374.1x (Faiz: 5.2M CNY)
Ödenmiş sermaye: 1.8B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 21.3B CNY
CAPEX: 85.2M CNY (Hasılatın %0.8'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+4.4
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 50.85 CNY
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %62'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %16.2
Net kâr marjı %16.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %15.4
ROE %15.4 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %18.7
FAVÖK marjı %18.7 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %29.4
Hasılat başına brüt kâr %29.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 14.9x Sektör: 17.7x
F/K 14.9x — sektör medyanına (17.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.29x Sektör: 2.98x
PD/DD 2.29x — sektör medyanı (2.98x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 12.3x Sektör: 13.2x
EV/EBITDA 12.3x — sektör medyanı (13.2x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 2.64x
Cari oran 2.64x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 289.6x
Faiz karşılama 289.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.3
Hasılat yıllık %-1.3 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-2.0
Net kâr yıllık %-2.0 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.7B). En zayıf çeyrek: Q4 (ort. kâr 1.3B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
81/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (81/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+35.8%
Artı %35.8 beklenen değer (71.86) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 63.31 | PD/DD hedefi: 71.28 | EV/EBITDA hedefi: 56.77 | DCF hedefi: 135.89
Damodaran Değerleme
76/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (76/100). ROIC (%16.1) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
97/100
Düşük borç riski (97/100). Faiz karşılama oranı 289.6x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.1
ROIC (%16.1) sermaye maliyetini 8.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %7.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
135.89
DCF modeli 135.89 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %156.9 ucuz.
Mevcut fiyat: 52.90
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
¥42.6
Graham içsel değer: ¥42.6. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
14.9x vs 17.7x
Sektör medyanının %15 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.29x vs 2.98x
Sektörden %23 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.3x vs 13.2x
Sektörden %7 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.1 vs %7.6 WACC
ROIC 8.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%14.8 vs %16.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %14.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (53.08), TRAMA-99 çizgisi (50.85) ile yakın seviyede (%+4.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 53.08
TRAMA: 50.85
Fark: %+4.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
000538 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.