ZALZalando

🇩🇪 Xetra
25.25
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
53/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
70/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€9.6
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
67/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (67/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €74M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+184.2 arttı (-€88M → €74M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.2. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €28M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€419M) kârın %567'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+553.2 arttı (€36M → €234M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 65.1. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Düşük ROE
ROE: %3.6. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+184.2) ama yıllık bazda düşüş (%-23.6). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-73.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%42.2
VaR 95% ?
%4.36
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.17
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.21
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%29.0
29.07.2026 → 16.09.2026
Çarpıklık ?
-0.56
Parametrik%4.36
Historik%3.89
Cornish-Fisher%4.54
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+21.6%
ROIC ?
7.4%
DCF Değer ?
68.61
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+184.2 artarak 73.8M EUR oldu
Yıllık net kâr %-23.6 geriledi
Hasılat çeyreklik %+14.3 büyüdü (3.4B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+20.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.8
Brüt marj değişimi: %+1.7 puan
Net kâr marjı düşük: %2.2
FAVÖK çeyreklik %+553.2 büyüdü (234.5M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %6.8
Toplam borç: 1.4B EUR
Net nakit pozisyonunda: -28.2M EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı: 0.53x
Cari oran: 1.06x — yeterli likidite
Nakit %+11.0 arttı → 1.4B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 473.3M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 418.6M EUR
ROE düşük: %2.9
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 8.8B EUR (%+1.0)
Özkaynak: 2.6B EUR (%-4.9)
İşletme kârı pozitif: 111.0M EUR
İşletme kârı büyüme: %+239.3
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.1x (Faiz: 17.9M EUR)
Ödenmiş sermaye: 244.2M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 278.5M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-32.5
CAPEX: 54.7M EUR (Hasılatın %1.6'i)
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.9 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 23.62 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.2
Net kâr marjı %2.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +5.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.6
ROE %3.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %6.8
FAVÖK marjı %6.8 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %40.8
Hasılat başına brüt kâr %40.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 65.1x Sektör: 20.2x
F/K 65.1x — sektör medyanının (20.2x) %222 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 2.40x Sektör: 2.86x
PD/DD 2.40x — sektör medyanı (2.86x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.4x Sektör: 11.6x
EV/EBITDA 8.4x — sektör medyanı (11.6x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.06x
Cari oran 1.06x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.53x
Borç/Özkaynak 0.53x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 10.2x
Faiz karşılama 10.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+20.8
Hasılat yıllık %20.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-23.6
Net kâr yıllık %-23.6 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 106.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -38.6M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
53/100
Orta düzey sağlamlık (53/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+21.6%
Artı %21.6 beklenen değer (30.70) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 8.26 | PD/DD hedefi: 30.33 | EV/EBITDA hedefi: 34.95 | DCF hedefi: 68.61
Damodaran Değerleme
50/100
Orta Damodaran skoru (50/100). ROIC (%7.4) – WACC (%9.3) farkı -1.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
70/100
Düşük borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 10.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 76/100 | Kalite: 51/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.4
ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin (9.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
68.61
DCF modeli 68.61 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %171.7 ucuz.
Mevcut fiyat: 25.25
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€9.6
Güncel fiyat Graham değerinin %62.0 üzerinde (€9.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
65.1x vs 20.2x
Sektör medyanının %222 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.40x vs 2.86x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.4x vs 11.6x
Sektörden %28 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.4 vs %9.3 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%0.7 vs %5.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %0.7
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (25.25), TRAMA-99 çizgisinin %6.9 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 25.25
TRAMA: 23.62
Fark: %+6.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ZAL — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.