Reel net kâr %318.7 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %96.7 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %10.7 → %-2.5 (daraldı)
Reel özkaynak son 29 çeyrekte %382 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺5M |
₺6M |
%+318.7 |
₺443M |
₺522M |
%3.2 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺1M |
₺1M |
%-98.1 |
₺201M |
₺266M |
%0.8 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺45M |
₺69M |
%-45.5 |
₺472M |
₺727M |
%30.0 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺71M |
₺126M |
%-85.2 |
₺275M |
₺491M |
%67.5 |
| 2023/12 |
%65 |
×2.23 |
₺-385M |
₺-857M |
%-517.9 |
₺380M |
₺846M |
%-350.2 |
| 2023/6 |
%38 |
×3.06 |
₺-67M |
₺-205M |
%-195.2 |
₺137M |
₺420M |
%-485.9 |
| 2022/12 |
%64 |
×3.67 |
₺-59M |
₺-215M |
%-257.2 |
₺532M |
₺1.9B |
%-63.7 |
| 2022/6 |
%79 |
×4.23 |
₺32M |
₺137M |
%-2.1 |
₺146M |
₺619M |
%131.4 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (44.90), TRAMA-99 çizgisinin %17.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 44.9
TRAMA: 54.1523
Difference: %-17.1
Net Kâr Marjı
%1.1
Net kâr marjı %1.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%21.4
ROE %21.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı
%-16.6
FAVÖK marjı %-16.6 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı
%-2.5
Hasılat başına brüt kâr %-2.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-1.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
F/K Oranı
6.2x
Sector: 16.6x
F/K 6.2x — sektör medyanının (16.6x) %63 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
1.24x
Sector: 1.36x
PD/DD 1.24x — sektör medyanı (1.36x) altında veya yakın. Makul değerleme.
Cari Oran
1.15x
Cari oran 1.15x — sınırda, dikkat gerektirir.
Borç / Özkaynak
0.68x
Borç/Özkaynak 0.68x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
-0.5x
Faiz karşılama -0.5x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-6.0
Hasılat yıllık %-6.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-89.3
Net kâr yıllık %-89.3 gerilemiş (2025/12) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi
Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 9.2M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -74.2M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+34.6%
Artı %34.6 beklenen değer (60.15) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: FK hedefi: 93.75 | PD/DD hedefi: 52.49
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%-18.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
51/100
Orta düzey borç riski (51/100). Faiz karşılama oranı -0.5x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 77/100 | Borç Servis: 57/100 | Kalite: 41/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-18.3
ROIC (%-18.3) sermaye maliyetinin (38.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.8
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
₺76.5
Graham değeri (₺76.5) güncel fiyatın %71.1 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %63 altında — ucuz
Sektörden %9 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC 57.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
YONGA — Participation Finance Compliance
Loading…