VRSNVeriSign

🇺🇸 US
Smart Money 62
302.33
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
47/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
54/100
Dalio Risk ?
57/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Active Metric?
3/4
Confidence?
69%
Lothien Robustness Summary
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $216M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.9). İstikrarlı seyir.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %49.8. Her 100$ satıştan 50$ kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.59x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+30.4 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($213M) kârın %98'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 31.8. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 23.6. Pahalı değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%29.0
VaR 95% ?
%2.94
daily max loss
VaR 99% ?
%4.19
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.31
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%20.8
20.10.2025 → 23.02.2026
Skewness ?
-0.22
Parametrik%2.94
Historik%3.04
Cornish-Fisher%2.96
Return Distribution
Valuation
Potential?
-16.4%
ROIC ?
1035.3%
DCF Value ?
195.40
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (216.5M USD, %+0.9)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+4.4)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (434.6M USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %88.5
Net kâr marjı yüksek: %49.8
FAVÖK yatay seyrede (307.4M USD)
FAVÖK marjı güçlü: %70.7
Toplam borç %+30.4 arttı → 2.3B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.5B USD
Cari oran < 1: 0.59x — likidite riski
Nakit %+76.4 arttı → 840.9M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 231.6M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 212.8M USD
ROA güçlü: %12.0 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %+39.0 büyüdü → 1.8B USD
Özkaynak: -2.3B USD (%-1.8)
İşletme kârı pozitif: 296.3M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.2x (Faiz: 23.3M USD)
Ödenmiş sermaye: 90.4M USD
Net işletme sermayesi negatif: -776.8M USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-6.5
CAPEX: 18.8M USD (Hasılatın %4.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+9.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 277.13 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %62'i
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %49.8
Net kâr marjı %49.8 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-38.1
ROE %-38.1 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %70.7
FAVÖK marjı %70.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %88.5
Hasılat başına brüt kâr %88.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %62.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %62.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 31.8x Sector: 26.9x
F/K 31.8x — sektör medyanının (26.9x) %18 üzerinde. Hafif premium.
EV/EBITDA 23.6x Sector: 19.4x
EV/EBITDA 23.6x — sektör medyanının (19.4x) %22 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.59x
Cari oran 0.59x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Faiz Karşılama Oranı 16.6x
Faiz karşılama 16.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.0
Hasılat yıllık %6.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+4.4
Net kâr yıllık %4.4 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 207.6M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 198.8M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
47/100
Orta düzey sağlamlık (47/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-16.4%
Eksi %16.4 beklenen değer (250.10) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 255.40 | EV/EBITDA hedefi: 245.18 | DCF hedefi: 195.40
Damodaran Değerleme
54/100
Orta Damodaran skoru (54/100). ROIC (%1035.3) – WACC (%10.7) farkı +1024.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
57/100
Orta düzey borç riski (57/100). Faiz karşılama oranı 16.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 61/100 | Borç Servis: 65/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1035.3
ROIC (%1035.3) sermaye maliyetini 1024.6 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
195.40
DCF (195.40) güncel fiyatın %34.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 299.08
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
31.8x vs 26.9x
Sektör medyanının %18 üzerinde — pahalı
EV/EBITDA
23.6x vs 19.4x
Sektörden %22 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1035.3 vs %10.7 WACC
ROIC 1024.6 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%49.8 vs %70.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %49.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (302.33), TRAMA-99 çizgisinin %9.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 302.33
TRAMA: 277.13
Difference: %+9.1
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

VRSN — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.