VNAVonovia

🇩🇪 Xetra
16.83
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
64/100
Dalio Risk ?
44/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
€57.4
Ucuz
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €737M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+250.0 arttı (€210M → €737M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+137.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %60.5 → %52.7 (-7.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %53.2. Her 100€ satıştan 53€ kâr kalıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.51x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+5143.4 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+138.9 arttı (€660M → €1.6B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 3.7. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.52. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%29.5
VaR 95% ?
%3.24
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.51
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.74
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%43.5
27.02.2026 → 08.10.2026
Çarpıklık ?
-1.02
Parametrik%3.24
Historik%2.83
Cornish-Fisher%3.47
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+101.1%
ROIC ?
1.6%
DCF Değer ?
147.75
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+250.0 artarak 736.8M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+137.1
Hasılat çeyreklik %+6.4 büyüdü (1.4B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %52.7
Brüt marj değişimi: %-7.8 puan
Net kâr marjı yüksek: %53.2
FAVÖK çeyreklik %+138.9 büyüdü (1.6B EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %113.7
Toplam borç %+5143.4 arttı → 42.8B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 41.0B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.57x
Cari oran < 1: 0.89x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.9B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 564.9M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 564.9M EUR
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 93.1B EUR (%+1.2)
Özkaynak: 27.2B EUR (%-1.6)
İşletme kârı pozitif: 431.0M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.3x (Faiz: 249.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 848.4M EUR
Net işletme sermayesi negatif: -713.0M EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-36.3
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 20.26 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %6
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %53.2
Net kâr marjı %53.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +37.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.1
ROE %14.1 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %113.7
FAVÖK marjı %113.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %52.7
Hasılat başına brüt kâr %52.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %37.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %37.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 3.7x Sektör: 14.9x
F/K 3.7x — sektör medyanının (14.9x) %75 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.52x Sektör: 1.76x
PD/DD 0.52x — sektör medyanının (1.76x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 12.2x Sektör: 11.0x
EV/EBITDA 12.2x — sektör medyanının (11.0x) %11 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.89x
Cari oran 0.89x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 9.4x
Net Borç/EBITDA 9.4x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.57x
Borç/Özkaynak 1.57x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 5.7x
Faiz karşılama 5.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.5
Hasılat yıllık %2.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+137.1
Net kâr yıllık %137.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.1B). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 89.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+101.1%
Artı %101.1 beklenen değer (33.85) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 50.49 | EV/EBITDA hedefi: 15.14 | DCF hedefi: 50.49
Damodaran Değerleme
64/100
Orta Damodaran skoru (64/100). ROIC (%1.6) – WACC (%3.1) farkı -1.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
44/100
Yüksek borç riski (44/100). Faiz karşılama oranı 5.7x — güçlü. Borç/EBITDA 9.4x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 45/100 | Borç Servis: 71/100 | Kalite: 65/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.6
ROIC (%1.6) sermaye maliyetinin (3.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %3.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
147.75
DCF modeli 147.75 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %777.9 ucuz.
Mevcut fiyat: 16.83
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
€57.4
Graham değeri (€57.4) güncel fiyatın %241.1 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
3.7x vs 14.9x
Sektör medyanının %75 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.52x vs 1.76x
Sektörden %70 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.2x vs 11.0x
Sektörden %11 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.6 vs %3.1 WACC
ROIC 1.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%72.9 vs %85.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %72.9
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (16.83), TRAMA-99 çizgisinin %16.9 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 16.83
TRAMA: 20.26
Fark: %-16.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
VNA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.