VLOValero Energy

🇺🇸 US
Smart Money 55
444.71
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
74/100
Dalio Risk ?
87/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$221.2
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
97/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (97/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 11 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $3.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+194.5 arttı ($1.3B → $3.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+421.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+37.4 arttı ($32.4B → $44.5B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+48.8 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %6.3 → %12.3 (+6.0 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($5.4B) kârın %144'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+123.8 arttı ($2.7B → $6.0B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 5.14. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %29.5. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-40.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%37.7
VaR 95% ?
%3.47
daily max loss
VaR 99% ?
%5.09
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.59
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%12.7
18.11.2025 → 18.12.2025
Skewness ?
0.18
Parametrik%3.47
Historik%3.10
Cornish-Fisher%3.29
Return Distribution
Valuation
Potential?
+32.8%
ROIC ?
27.7%
DCF Value ?
1,149.95
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+194.5 artarak 3.7B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+421.0
Hasılat çeyreklik %+37.4 büyüdü (44.5B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+48.8)
Brüt kâr marjı düşük: %12.3
Brüt marj değişimi: %+6.0 puan
Net kâr marjı: %8.4
FAVÖK çeyreklik %+123.8 büyüdü (6.0B USD)
FAVÖK marjı: %13.6
Toplam borç: 11.3B USD
Net borç: 3.5B USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.45x
Cari oran: 1.64x — yeterli likidite
Nakit %+37.3 arttı → 7.9B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 5.6B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 5.4B USD
ROE: %14.9
ROA: %5.8
Toplam varlıklar: 64.7B USD (%+4.1)
Özkaynak: 25.0B USD (%+4.7)
İşletme kârı pozitif: 5.2B USD
İşletme kârı büyüme: %+200.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 36.0x (Faiz: 168.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 287.9M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 11.9B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+17.3
CAPEX: 226.0M USD (Hasılatın %0.5'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.7 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 420.55 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %8.4
Net kâr marjı %8.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +4.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %29.5
ROE %29.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %13.6
FAVÖK marjı %13.6 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %12.3
Hasılat başına brüt kâr %12.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 17.8x Sector: 21.3x
F/K 17.8x — sektör medyanına (21.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 5.14x Sector: 3.47x
PD/DD 5.14x — sektör medyanının (3.47x) %48 üzerinde.
EV/EBITDA 9.7x Sector: 12.5x
EV/EBITDA 9.7x — sektör medyanı (12.5x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.64x
Cari oran 1.64x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.8x
Net Borç/EBITDA 0.8x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.45x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 25.6x
Faiz karşılama 25.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+48.8
Hasılat yıllık %48.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+421.0
Net kâr yıllık %421.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.8B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 637.7M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+32.8%
Artı %32.8 beklenen değer (592.45) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 617.96 | PD/DD hedefi: 327.82 | EV/EBITDA hedefi: 575.67 | DCF hedefi: 1149.95
Damodaran Değerleme
74/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (74/100). ROIC (%27.7) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
87/100
Düşük borç riski (87/100). Faiz karşılama oranı 25.6x — güçlü. Borç/EBITDA 0.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 90/100 | Borç Servis: 91/100 | Kalite: 68/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%27.7
ROIC (%27.7) sermaye maliyetini 19.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1,149.95
DCF modeli 1149.95 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %157.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 446.05
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$221.2
Güncel fiyat Graham değerinin %50.4 üzerinde ($221.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
17.8x vs 21.3x
Sektör medyanının %16 altında — ucuz
PD/DD Oranı
5.14x vs 3.47x
Sektörden %48 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.7x vs 12.5x
Sektörden %23 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%27.7 vs %8.3 WACC
ROIC 19.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.2 vs %9.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (444.71), TRAMA-99 çizgisinin %5.7 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 444.71
TRAMA: 420.55
Difference: %+5.7
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

VLO — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.