VGNVirgin Australia Holdings Ltd

🇦🇺 Avustralya Borsası
2.51
AUD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
90/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
74%
ملخص متانة لوذيان
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$125M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Likidite Riski
Cari oran 0.76x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$104M) kârın %83'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 3.9. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%45.3
VaR 95% ?
%4.79
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%6.73
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.10
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%40.0
21.10.2025 → 01.05.2026
الانحراف ?
1.27
Parametrik%4.79
Historik%4.03
Cornish-Fisher%3.45
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+147.8%
ROIC ?
42.1%
قيمة DCF ?
23.39
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (125.3M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+4.7)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.6B AUD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+9.4)
Brüt kâr marjı güçlü: %100.0
Net kâr marjı: %7.9
FAVÖK yatay seyrede (332.4M AUD)
FAVÖK marjı: %21.0
Toplam borç: 3.0B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.6B AUD
Cari oran < 1: 0.76x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.4B AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.3B AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 104.1M AUD
ROA: %2.0
Toplam varlıklar: 6.2B AUD (%+0.0)
Özkaynak: -227.2M AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 176.5M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.0x (Faiz: 19.6M AUD)
Ödenmiş sermaye: 768.9M AUD
Net işletme sermayesi negatif: -753.5M AUD — kısa vadeli baskı
CAPEX: 221.0M AUD (Hasılatın %14.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.90 AUD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %7.9
Net kâr marjı %7.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-220.6
ROE %-220.6 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %21.0
FAVÖK marjı %21.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %100.0
Hasılat başına brüt kâr %100.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 3.9x القطاع: 22.1x
F/K 3.9x — sektör medyanının (22.1x) %83 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
EV/EBITDA 2.7x القطاع: 9.4x
EV/EBITDA 2.7x — sektör medyanının (9.4x) %72 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 0.76x
Cari oran 0.76x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.3x
Net Borç/EBITDA 2.3x — yönetilebilir borç seviyesi.
Faiz Karşılama Oranı 17.0x
Faiz karşılama 17.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+9.4
Hasılat yıllık %9.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+4.7
Net kâr yıllık %4.7 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 127.1M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 122.5M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+147.8%
Artı %147.8 beklenen değer (6.22) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %74.
Bileşenler: FK hedefi: 7.53 | EV/EBITDA hedefi: 7.53 | DCF hedefi: 7.53
Damodaran Değerleme
90/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (90/100). ROIC (%42.1) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Çok Güçlü
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 17.0x — güçlü. Borç/EBITDA 2.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 75/100 | Borç Servis: 69/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%42.1
ROIC (%42.1) sermaye maliyetini 35.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %6.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
23.39
DCF modeli 23.39 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %831.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 2.51
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
3.9x vs 22.1x
Sektör medyanının %83 altında — ucuz
EV/EBITDA
2.7x vs 9.4x
Sektörden %72 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%42.1 vs %6.7 WACC
ROIC 35.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.9 vs %21.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.9
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (2.51), TRAMA-99 çizgisinin %13.3 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 2.51
TRAMA: 2.90
الفرق: %-13.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
VGN — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.