Reel net kâr %1488.9 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %13.2 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %2.8 → %28.2 (genişledi)
Reel ROE %327.3 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺802M |
₺858M |
%+1488.9 |
₺2.8B |
₺3.0B |
%327.3 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-46M |
₺-54M |
%-280.2 |
₺3.0B |
₺3.5B |
%-127.5 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺24M |
₺30M |
%+909.9 |
₺1.7B |
₺2.1B |
%57.2 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺2M |
₺3M |
%-99.2 |
₺1.2B |
₺1.5B |
%7.2 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-255M |
₺-357M |
%-297.4 |
₺1.5B |
₺2.1B |
%-566.6 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺110M |
₺181M |
%-32.2 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺150M |
₺267M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (231.00), TRAMA-99 çizgisinin %10.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 231.0
TRAMA: 257.0881
Difference: %-10.1
Net Kâr Marjı
%28.2
Net kâr marjı %28.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +29.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%138.9
ROE %138.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı
%20.7
FAVÖK marjı %20.7 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı
%28.2
Hasılat başına brüt kâr %28.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%11.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %11.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
F/K Oranı
24.0x
Sector: 26.8x
F/K 24.0x — sektör medyanına (26.8x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı
19.19x
Sector: 2.18x
PD/DD 19.19x — sektör medyanının %780 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA
28.6x
Sector: 10.3x
EV/EBITDA 28.6x — sektör medyanının (10.3x) %176 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
1.06x
Cari oran 1.06x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA
2.7x
Net Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak
1.94x
Borç/Özkaynak 1.94x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı
2.2x
Faiz karşılama 2.2x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+87.3
Hasılat yıllık %87.3 büyüdü (2026/3) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+414.5
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/3). Önemli iyileşme.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
38/100
Zayıf sağlamlık (38/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-25.2%
Eksi %25.2 beklenen değer (175.87) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 330.12 | PD/DD hedefi: 58.75 | EV/EBITDA hedefi: 85.10 | DCF hedefi: 58.75
Damodaran Değerleme
20/100
Düşük Damodaran skoru (20/100). ROIC (%19.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
49/100
Yüksek borç riski (49/100). Faiz karşılama oranı 2.2x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 48/100 | Borç Servis: 52/100 | Kalite: 55/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%19.9
ROIC (%19.9) sermaye maliyetinin (42.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
41.13
DCF (41.13) güncel fiyatın %82.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 235.00
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺51.9
Güncel fiyat Graham değerinin %77.9 üzerinde (₺51.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %10 altında — ucuz
Sektörden %780 daha pahalı (defter değerine göre)
Sektörden %176 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 22.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
ULUSE — Participation Finance Compliance
Loading…